Hüseyin Kılıçkan Hocayı Anma…

“Geçmişimizle var oluruz ve geçmiş deneyimlerimizden aldığımız güçle geleceği karşılarız”
bilinci ile bu yıl 19-23 Şubat 2020 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Kırtasiye Ofis fuarında  2019 yılında kaybettiğimiz değerli hocamız Hüseyin Kılıçkın’ı daha önce başkanlığını da yapmış olduğu TÜKİD (Tüm Kırtasiyeciler Derneği) unutmadı.
Büyük bir vefa örneği gösteren dernek, fuardaki salonlardan birine değerli hocamızın adını vererek geçmişe olan vefalarını göstermiş oldular. Hüseyin Kılıçkan 1933 yılında Kütahya’da dünyaya gelmiştir. 1947 yılında Türkiye’de ilk kez açılan İstanbul Eğitim Enstitüsü Resim Seminerini tamamladı.

1953 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nü bitirdi. Bir çok okulda resim iş ve sanat tarihi öğretmenliği yaptı. Türkiye‘de ilk kez uygulanmaya başlanan Ankara Deneme Lisesi’nin resim iş ders programlarını hazırladı. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı Öğretici Filmler Merkezi’nin Milli Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nde prodüktör ve grafiker olarak görev yaptı.Hüseyin Kılıçkan, resim iş eğitimi,  yazı sanatı ve bezeme sanatı hakkında Milli Eğitim  Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nca ilgili okullara tavsiye ettiği bir çok kitap yazmıştır. Bu çalışmalarının yanı sıra 1980 yılında TÜKİD’in (Tüm Kırtasiyeciler Derneği) temellerinin atılmasında önemli rol oynamıştır.  İlk kurulduğunda ki ismi İstanbul Kırtasiye İmalat İthalat Toptancıları Dayanışma Derneği olan TÜKİD Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 

Hüseyin Kılıçkan “Sanat, kültür ve eğitimin dört ayaklı bir masa olduğunu düşünelim bu masanın ayakları okul öğretmen ve öğrencilerdir ama eğer öğrencinin önüne kalemi kağıdı ve malzemeyi koymazsan masanın bir ayağı çöker” cümlesi ile kırtasiyenin önemini vurgulamıştır. 2000 yılında “Cumhuriyete Işık Veren Öğretmenler” albümünde yer almıştır. Hüseyin kılıçkan uzun yıllar Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisi olarak yazı dersleri eğitimi vermiştir. Ağustos 2019 yılında meydana gelen üzücü trafik kazasına kadar evinde bulunan atölyesinde çalışmalarına devam etmiştir.  Vefatına kadar bir çok sanat eğitimcisi yetiştirmiştir. Bunun yanı sıra yayınladığı çeşitli kitaplarla örnek bir sanat eğitimcisi olmuştur. Halen birçok kitabı ile gençlerimizi aydınlatan hocamızı saygıyla  anıyoruz.

2 Comments

  1. Bu kadar değerli bir eğitimcinin her şeyden önce bu kalbi güzel insanın kuzeni olma şeref ve şansıma nail oldum.Sen ne iyi bir insandın Enişteciğim seni çok özledim.Mekanın Cennet Olsun.

Bir Cevap Yazın