KIZILTOPRAK FATMA ŞADİYE TOPTANİ ÖĞRETMENEVİ VAKIFLARA MI BAĞLANDI

..Nusret Karaca……..Yıllardır öğretmenlere kaliteli bir hizmet sunduktan.sonra nedendir bilinmez kaderine terk edilen,sonra kapatılan başta duyarlı eğitimci ve yerel basından dostlarım,sivil toplum kuruluşlaŕı ve semt sakinlerinin çabasıyla yeniden açılan, Validebağ öğretnenler evi bünyesinde hizmet verneyi sürdüren Fatma Şadiye Toptani Öğretmenevi için yeni bir duyum aldık bu koronovuris günlerinde.Sanatçı/EğitimcinTuğrul Çutsay’ıniletisi mekanın Vakıflara devri ile ilgiliydi.İçinde tarihi köşk ve öğretmenevi’nin tadilatı,düzenlenmesi ile ilgili yıllardır yazılar yazdım,olası olumsuz durumlarla ilgili dikkat çekmeye çalıştım.İşte Sevgili Tuğrul Çutsay’in iletisi…
Dün(29 Mart 2029) Erdoğan Karadeniz(Emekli Öğretmenler Derneği Genel Başkanı) aradı.. Vakıflara aktarıldığını iletti. Varisleri i de bilgilendirmek. Onlar da amaç dışı kullanılıp kullanılmayacağını takip ediyorlarmış.Emekli Öğretmenler derneğine sürekli hırsız giriyormuş.Döküm Kasayı dışarı kadar çıkarmışlar ama taşıyamamışlar.. Tam bir sahipsizlik durumu….Evet! Bu durumu öğrenince yetkili Oğretnebevlerinden sorumlu İlçe Şube Müdürü’nden bilgi almak istedim.Bugün (30 Mart 2020) ulaşamadım.Umarım bu durum en kısa sürede açıklığa kavuşur.Önemli olan oranın kim ya da hangi kurum tarafından yönetilmesi değil,bağışlayan ailenin de istekleri doğrultusunda öğretmenlere hizmet vermesi.Emekli Öğretnenler Derneği’nin de faaliyetlerini orada sürdürmesi.Bu arada mekanın başta Şener Şen olmak üzere bir çok kişi için yemyeşil ve dingin bir yer olarak tercih edildiğini belirtmeden geçmeyeyim.

FATMA ŞADİYE TOPTANİ  KÖŞKÜNÜN TARİHÇESİ…Ve ŞİMDİKİ DURUMU

1876 yılında ilan edilen 1. Meşrutiyet’in 19 Mart 1877’de açılan Osmanlı Mebuslar Meclisi’nin 141 üyesinden biri olan Arnavutluk temsilcisi Esat Toptani Paşa, İstanbul’da Fatma Şadiye Hanım ile evlenir ve şimdi öğretmen evi olan köşke taşınır. Bahçe girişinin sağ tarafında uzun bir bölüm yaptırır. Bu bölümün altı büyük odasından en sonundaki at ahırıdır.

Esat Toptani Paşa, II. Abdülhamit’e tahtan indirilme kararını bildirenlerden biridir. 1918 yılında Arnavutluk’a kral olma mücadelesinde Ahmet Zağa’ya yenilir, Paris’e gider. 1925 yılında bir Arnavut tarafından öldürülür. Çocukları yoktur. Fatma Şadiye Hanım, Kâhya sokaktaki başka bir eve taşınır. Öğretmenleri çok sever. 1949 yılında zamanın valisi Fahrettin Kerim Gökay’a köşk hakkında düşüncesini açar. 1960’da mülkiyeti Mal Müdürlüğü’ne olmak üzere, muallimlere dinleme yurdu olan köşkte 1980 yılında Emekli Öğretmenler Derneği genel merkezi faaliyete başlar. 1992 yılında öğretmen evi halini alır ve 2014 yılında alınan kararla yenilenme gerekçesiyle kapatılır…

İstanbul’un ve Kadıköy’ün önemli tarihi yapıları arasında da yer alan Fatma Şadiye Toptani Öğretmenevi ve bahçesi 2014 yılında alınan kararla yenilenme gerekçesiyle kapatılmıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı V Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ise 2013 yılında aldığı kararla tarihi yapının restorasyon projesinin uygun olduğuna karar vermişti. Ancak aradan 5 yıl geçmesine rağmen proje bir türlü başlatılamadı. İkinci derece tescilli eser kabul edilen köşk kapatıldıktan sonra adeta kaderine terk edildi.İçerde yalnızca Türkiye Emekli Öğretmenler Derneği faaliyetini sürdürüyor.Boyaları dökük,orjinal dış cephe tahtaları yıpranmış,dağılmış hatta yer yer dökülmüş durumda.Yanında bahçenin bir bölümünün naylon vs.malzemelerle yapılmış branda ile kapalı hale getirilen mekanı ise berbat bir durumda,adeta mezbelelik.İşletmenin masaları,demirbaş malzemeleri eksilmiş,ziyaretçileri azalmış kendi kaderine terk edilmiş gibi.Oraya gönül vermiş ve yaşatılması için çaba gösteren müdavimleri dışında pek gelen yok.Onlar da adeta eski günleri arıyorlar ve bu duruma nasıl geldiğine hayret ediyorlar. Buranın öğretmenlerin kullanımına açık kalması ve tarihi köşk’ün onarımı için hala umutla çaba gösteriyorlar.

Bir Cevap Yazın