Eskişehir – Odunpazarı: Kültürün ve sanatın merkezi

MİRAY KARAAĞAÇ

Eskişehir son zamanlarda sanatsal faaliyetleriyle adından söz ettiren bir şehir haline geldi. “Öğrenci şehri” olarak da bilinen Eskişehir’de pek çok sanatsal faaliyet, Odunpazarı Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor.‘Odunpazarı’nı kültürün ve sanatın merkezi yapmak’ iddiasını sürdüren Odunpazarı Belediyesi, kültür sanat alanındaki başarılı çalışmalarına devam ediyor. Yıl içerisinde 3’ü uluslararası olmak üzere 4 festivale imza atan Odunpazarı Belediyesi, galerileri, tiyatrosu, sinema gösterimleri, konserleri ve atölyeleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.
Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, yıl boyunca 3’ü uluslararası olmak üzere 4 festivale imza atıyor. Bu festivallerden ilki Uluslararası Ahşap Heykel Festivali olurken, bu festivali Uluslararası Cam Festivali, Uluslararası Eskişehir Odunpazarı Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı ve Lületaşı Festivali izliyor.
Her yıl dünyaca ünlü cam sanatçılarının katıldığı Odunpazarı Uluslararası Cam Festivali birbirinden renkli görüntülere sahne oluyor. 2018 yılında 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Cam Festivali, Kurşunlu Külliyesi’nde yer alan Sıcak Cam Atölyesi’nde gerçekleştirildi.
2015 yılında Dünya Ağaç Günü’nde Wood is Good sloganıyla başlayan Uluslararası Ahşap Heykel Festivali, 2018 yılında 4’üncü kez düzenlendi. Odunpazarı’nda dünyaca ünlü ahşap ustalarının ağırlandığı festivallerde birbirinden eşsiz ahşap heykeller üretildi. Bu heykelleri başta Ahşap Eserler Galerisi olmak üzere Odunpazarı’nın çeşitli yerlerinde görebilirsiniz.
Odunpazarı Belediyesi’nin imza attığı bir diğer uluslararası etkinlik ise Şehrin Ateşi sloganıyla düzenlenen Uluslararası Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı. 2018 yılında 4’üncüsü düzenlenen çalıştayda yurt dışından gelen seramik sanatçıları ve Türk sanatçılar eşsiz sanat eserleri üretiyor. Çalıştay süresince sanatçılar tarafından yapılan eserler, Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde sergileniyor.
Odunpazarı Belediyesi, Eskişehir’in simge değerlerinden biri olan Lületaşı’nı yaşatmak için Lületaşı Festivali de düzenlemekte. 2018’de ilki gerçekleşen Lületaşı Festivali’ne katılan 17 Lületaşı ustası, birbirinden güzel Lületaşı eserlere imza attı. Yapılan bu eserler Yeşil Efendi Konağındaki Lületaşı Odası’nda sergileniyor.
. Sanat-hayat birlikteliğine 4 Mart 2017’de Salvador Dali Sergisi ile başlayan Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi, 2017 yılındaki sanat yolculuğunu birbirinden özel 7 sergiyle tamamladı. 2018 yılına Ahmet Telli’nin “Renkler/İmgeler/Sözcükler” Resim ve Heykel Sergisi ile başlayan Çağdaş Sanatlar Galerisi, 2018 yılını 10 sergi ile kapattı. 2019 yılına hızlı bir giriş yapan Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde 2019 yılının ilk sergisi İrfan Önürmen’in “Fragmanlar, Katmanlar ve Olasılıklar” sergisi oldu. 2019’un ikinci, Çağdaş Sanatlar Galerisi’nin ise 16’ıncı sergisi olan Atilla Atar’ın “Taş Kalıptan İmgeler” ile sanat yolculuğuna devam ediyor. Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde açıldığı günden bu güne kadar yaklaşık 500 sanat eseri sergilendi.
Odunpazarı Belediye Tiyatrosu ve Çocuk Tiyatrosu da başarılı oyunlara imza atıyor. 2016 yılında kurulan Odunpazarı Belediyesi Tiyatro Müdürlüğü, kurulduğu günden beri yüzlerce tiyatro oyunu oynadı. Odunpazarı Belediye Tiyatrosu oyuncularının oynadığı bu oyunları 100 binlerce tiyatro sever izledi. Odunpazarı Belediye Tiyatrosu aynı zamanda okul görevi görerek, onlarca genci çeşitli üniversitelerdeki konservatuara gönderdi.
Çocukların gelişimi ve sosyalleşmesi için de çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalardan biri de Çocuk Sinema Günleri… Binlerce çocuk, Odunpazarı Belediyesi Hasan Polatkan Kültür Merkezinde gerçekleşen Çocuk Sinema Günlerinde birbirinden güzel animasyon filmleri izliyor. Çocuk Sinema Günleri kapsamında 3D animasyon film gösterimleri de yapılıyor. Odunpazarı Belediyesi’nin çocuklar için gerçekleştirdiği çalışmalardan diğeri de Çocuk Tiyatrosu… Odunpazarı Belediye Tiyatrosu, çocuklar için çocuk oyunları oynadı. Odunpazarı Belediyesi; Sokak Kedileri, Kukla Rüyası ve Görevimiz Mutluluk gibi çocuk oyunlarını minik izleyicileriyle buluşturmaya devam ediyor.
Şehir içinde takip edebileceğiniz pek çok galeri bulunuyor. Bunlardan biri, turistlerini büyük ilgisini kazanan Odunpazarı Kuşunlu Külliyesi Kervansarayı içinde yer alan Ahşap Eserler Galerisi. Galeride; 2015 yılında Dünya’da üçüncüsü Türkiye’de ise ilki düzenlenen Uluslararası Ahşap Festivali’nde üretilen eserler ile 2016 yılında düzenlenen Uluslararası Ahşap Heykel Festivali’nde üretilen 160 eser yer alıyor.
Tarihi Bölgede yer alan Şamlıoğlu Konağı’nda bulunan Tayfun Talipoğlu Daktilo Galerisi, aynı zamanda Türkiye’nin ilk daktilo galerisi olma özelliği taşıyor. Gazeteci ve Televizyon Yapımcısı Tayfun Talipoğlu tarafından bağışlanan daktilolardan oluşan Tayfun Talipoğlu Daktilo Galerisi’nde, Eskişehirli gazetecilerinde olduğu birçok bağışçının daktilosu bulunuyor. Galeride ayrıca Bülent Ecevit, Tayfun Talipoğlu’nun balmumu heykellerinin ve daktilolarının yer aldığı özel odalar da bulunuyor.
Odunpazarı Belediyesi, Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde yer alan Kurşunlu Külliyesi’nde eskiden nikah salonu olarak kullanılan alana Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Galerisi açtı. Galeride; Fotoğraf Sanatçısı Osman Yaşar Tanaçan tarafından Odunpazarı Belediyesine bağışlanan 372 adet fotoğraf makinesi, fotoğraflar, fotoğrafçılıkta kullanılan çeşitli aletler, kitap ve dergilerden oluşan koleksiyon yer alıyor. Yaşanılabilir Bir Odunpazarı fikrinden yola çıkılarak hazırları yapılan Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi’nde; ziyaretçilerin fotoğraf ve fotoğrafçılık hakkında bilgi sahibi olmalarının yanı sıra, fotoğraf meraklılarının aktiviteler yapabilmeleri, sergiler açması, kütüphanesinden faydalanması ve fotoğrafın bir bilim olarak ziyaretçilere aktarılması hedefleniyor.
Odunpazarı Belediyesi’ne ait müzelerden biri de Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Kırım Tatar Müzesi. Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde yer alan müzede, Kırım Tatarları anlatılıyor.
Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde yer alan Kültür&Müze Kafe’de Pişmiş toprak düdükler, yüzlerce gazoz şişelerinden oluşan gazoz koleksiyonu, çizgi romanlar, eski dergi ve foto romanlar yer alıyor. Duvarlarına çizgi roman karakterlerinin resmedildiği Kültür&Müze Kafe, ziyaretçilerine nostalji dolu zamanlar yaşatıyor. Kültür&Müze Kafe aynı zamanda Çarşı’da gezen Eskişehirlilerin ücretsiz dinlenme alanı.
Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk’ün Eskişehir ziyareti sırasında bir gece kaldığı Yeşil Efendi Konağı, bugün Atatürk ile Bir Gün Galerisi olarak hizmet veriyor. Hem Kurtuluş Savaşı’nın hazırlıklarını içeren hem de Kurtuluş Savaşı sırasında bu bölgede bulunan materyallerin sergilendiği galeride, Türkiye’de ilk defa bu kapsamda kullanılan arttırılmış gerçeklik uygulaması ile Atatürk ile farklı sahnelerde fotoğraf çektirebilirsiniz.
Odunpazarı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, her ay Oda Müziği Konserleri ve Resitaller de düzenlemekte… Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde gerçekleşen Oda Müziği Konserlerinde birbirinden ünlü isimler yer alıyor. 250 kişilik salonda gerçekleştirilen konser ve resitaller, Eskişehirliler tarafından büyük ilgi görüyor.
Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi (YKSM) ve Hasan Polatkan Kültür Merkezi adında bu iki sanat ve kültür merkezi, yıl boyunca yüzlerce etkinliğe imza atıyor. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde kültür ve sanat çalışmalarını gerçekleştiren Odunpazarı Belediyesi, Kazım Kurt’un Odunpazarı Belediye Başkanı olduğu günden bugüne kadar yüzlerce halk konseri, onlarca söyleşi, sempozyum ve panel düzenledi. İki üniversitesiyle öğrencilerin ve öğretim üyelerinin gözde şehirlerinden biri olan Eskişehir, bugün kültür ve sanatın başlıca merkezlerinden biri haline gelmiş durumda… Yolunuz Eskişehir’e düşerse, Çağdaş Sanat Galerisi başta olmak üzere, bu iki sanat merkezine uğramayı unutmayın…

Bir Cevap Yazın