Kadıköy’de Ruşen Eşref ve “Zaman Yorgunu”

NUSRET KARACA

Kadıköy’ün sanatçı eğitimcileri ilçe için bir zenginlik diye  düşünürüm. Gerçekten de öyle. Salt dört duvar bilgilerini çocuklara aktarmak yeter mi sizce? Birilerine yetebilir. Ancak sanatsever, sanatçı eğitimciler bununla yetinmezler.Öğrencilerini hayata hazırlamak için çabalayıp dururlar.
….
Ruşen Eşref  Yılmaz bir Eğitimci/Şair/Yazar/Ressam. Beyoğlu Odakule’deki sergisinden sonra şimdi de Kadıköy’de Moda’da Gürcü Sanat Galerisi’nde yağlı boya çalışmalarını resimseverlerle buluşturdu.
……
Ankara Gazi Eğitim Almanca bölümü mezunu bu eğitimci
dostum ürettikleriyle, görev yaptığı İstanbul Kadıköy Lisesi’nin yakınında Moda’da bir görsel şölen hazırlamış aslında.
……
“Süre giden akış içinde açığa çıkıyor zaman, gövdenin, varoluşun kırılganlığını” diye başlıyor sözlerine Zaman Yorgunu’nu anlatmak için Ruşen Eşref Yılmaz. Ve ekliyor “Her şey burada ve şimdi var. Bütün nesnelerle varoluş sürelerinin sı –
nırlılığında parçalanarak erisek de, dağılsak da sonsuz sayıda nesnelerle birlikte, kalıcı olmak duygusu ortaya çıkıyor hep. Geçmişin şimdiki zamanda sürerliliği varolmanın başka bir diyalektiğidir”
……
Zaman Yorgunu Ruşen Eşref Yılmaz’ın 21.karma ve kişisel sergisi.
……
“Yoruyor zaman değip geçerken….” diyor ya..Bakmayın siz, onun yorgunluğu üretmezse aslında… Hiç üretmezse çöküyor onun üzerine yorgunluk..Ürettikçe dinleniyor Ruşen Eşref Yılmaz. Ve  o Kadıköy de.. aramızda dolaşıyor. Onun gibi eğitimcilerle aynı havayı solumak onlarla bir şeyler paylaşmak ne güzel..Başkaları mı?Hadi canım….Bize temiz hava sahası lazım…Ruhumuz ve bedenimiz için oksijenimizi oradan depoluyoruz. Hiç işimiz olmaz…Hem de hiç.

Bir Cevap Yazın