“Küçük Hanım Avrupa”da Filmi Hakkında


Belgin Doruk, Ayhan Işık ve Sadri Alışık’ın başrolünü oynadığı, Küçük Hanım serisinin en güzel filimlerinden biri Küçük Hanım Avrupa’da..


Sadece Türkiye ve İstanbul’a dair mekanlar, 60’lı yılların görünümleri ortaya çıkmaz filmde, aynı zamanda Avrupa’nın birçok şehrinin o yıllardaki görünümleri de oyuncular özelinde tek tek sahneye taşınır, görünür hale gelir ve böylece, özellikle şimdiki izleyiciler için vazgeçilmez nostalji hanesine yazılır..

Yazar Salah Birsel, Belgin Doruk, Ayhan Işık ve Sadri Alışık’ın başrol oynadıkları “Küçük Hanım Avrupa’da” filminin Paris sahnesinde, arkada görülüyor…

Gerçekten de geçmiş, tarih ve zaman gerçekliği içinde, özellikle nostaljik Türk filimlerinin büyük bir önemi olduğu, artık tarih olmuş insanlar, mekanlar söz konusu olduğunda çok güzel ortaya çıkmaktadır. Bakın, o yollar, o arabalar, filmde oynayan bütün insanlar bir bir dünya sahnesinden çekilmiş, ve artık başka mekanlar, başka insanlar sahneyi doldurmuştur..

Küçük Hanım Avrupa’da, sadece bu film özelinde değil, aynı zamanda bütün nostaljik, tarihsel filmlerde de, mekan, bina, yollar, insanlar.. giyim kültürü, davranış modeli.. hatta konuşulan dil bile, bu filimler özelinde ne kadar farklılaştığı, değiştiği ortaya çıkmaktadır. Bu da bizim yoksunluğumuzu, kaybettiğimiz değerleri, anılar içinde yaşadığımız acıları gösterir..
Belgin Doruk, bir sahnede; “Hayatımız yapmak isteyip de yapamadığımız şeylerle doludur..” diyor. Bu da ne kadar güzel ve anlamlı bir edebi, sanatsal değer olarak karşımıza çıkmaktadır.
Sedece Ayhan Işık, Belgin Doruk ve Sadri Alışık yoktur filmde; aynı zamanda karakter oyuncuları olarak; Avni Dilligil, Vahi Öz, Hulusi Kentmen, Suna Pekuysal, Nubar Terziyan vb. gibi oyuncular da filme değer ve anlam katarak; gerek Türk sineması özelinde, gerekse de görsel ve düşünsel tarih bakımından unutulmaz altın karelere imza atarlar..

Suna Pekuysal, Ayhan Işık ve Belgin Doruk; filmin bir karesinde…

1962 yılı Nejat Saydam yapımı olan filim, tarih olmuş karakteri ve gerek insan ve gerekse de artık olmayan mekan ve yaşam ritmiyle unutulmaz gerçekleri barındırıyor üzerinde. Bu filimler, özellikle Ayhan Işık ve Belgin Doruk’lu, buna Sadri Alışık’ı da katmak gerekiyor ve karakter oyuncuları olarak Vahi Öz’ü, Hulusi Kentmen’i ve elbet Suna Pekuysal’ı da katarak; gerek konuşmalar, gerek kullanılan dil, kültür anlamında bir zamanların Türkiye ve dünyasını anlama ve anlamlandırma bakımından önemli ve unutulmaz sahneleri barındırıyor…


Hayat denilen varoluşu daha iyi anlamak için, Küçük Hanım Avrupa’da filmi herkese tavsiye olunur…

Bir Cevap Yazın