2. ULUSLARARASI ESKİŞEHİR FIRÇANIN SIRDAKİ İZİ SERAMİK SEMPOZYUMU

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Seramik Sanatı Eğitimi ve Değişimi Derneği (SSEDD) ile Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğince düzenlenen, ‘2.Uluslararası Eskişehir Fırçanın Sırdaki İzi, Seramik Sempozyumu’ yapıldı…


28-31 Mayıs 2016 tarihleri arasında Eskişehir Odunpazarı Turistik El Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirilen, ‘2.Uluslararası Eskişehir Fırçanın Sırdaki İzi, Seramik Sempozyumu’ Türkiye ve Eskişehir’in kardeş şehirlerinden sanatın farklı alanlarında çalışan öncü sanatçıları bir araya geldi..

Prof. Zehra Çobanlı ve Ümit Gezgin


İlki geçtiğimiz yıl, gerçekleştirilen sempozyuma bu yıl, (2016) Mustafa Pilevneli, Devrim Erbil, Saime Dönmezer, Atilla Atar, Emel Şölenay, Serpil Akyıl, Elvan Alpay, Güngör Güner, Halil Yoleri, Yavuz Pilevneli, Sebastian Stöhrer, Ms Cho Yoon Seo, Vasile Catarau, Gao Ming, Thierry Bondtridder katıldı..


“Fırçanın Sırdaki İzi” Seramik Sempozyumunda, seramik ve porselen yüzeyleri kullanan sanatçılar; kendi resimsel dillerini ilk defa seramik malzeme üzerinde ifade etme fırsatı bulurken, seramik yüzeylerin üzerine sır altı, sır içi ve sır üstü yöntemlerle kendi sanat anlayışlarını öne çıkaran resimler yaptılar..


Eskişehir Odunpazarı Turistik El Sanatları Merkezi Seramik Atölyelerinde yapılan etkinlikte, raku pişirimleriyle (bir seramik ileri dönüşüm projesi) pişmiş topraktan yapılan bir müzik aleti “Udu” ile gerçekleştirilen bir de konser yer aldı.. Sempozyum bitiminde sanatçıların yaptığı eserler Büyükşehir Belediyesi Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nde 31 Mayıs 2016 Salı günü açılarak, sergiyle sanatseverlerin beğenisine sunuldu…

Bir Cevap Yazın