CİBALİ KARAKOLU


Nusret Karaca

Sahnelerde uzun bir süre sergilenen ve oynanma rekoru kıran bir eser “Cibali Karakolu”. Muammer Karaca’ya arabasıyla geçerken “Cibali Karakolu” diye selam verenlerden, Mahmut Paşa’da “Cibali Karakolu geliyor!” diye kaçışan seyyar satıcılara kadar…
..
Canlandırdığı Emniyet Amiri Cafer Sabbah‘ın şahsiyetine oturmuş bir sanatçıydı Muammer Karaca. Onun gündelik hayatını bile etki altına almış bir eser; “Cibali Karakolu”

Zihni Göktay

Cibali Karakolu’nun aslı bir Fransız komedisi. Dilimize “Bir Komiser Geldi” ile çevrilmiş ancak bir aydan fazla tutunamamıştır. Refik Karadağ tarafından uygulanan eser “Cibali Karakolu” adıyla ilk sergilendiği yıl en çok beğenilen eser olmuş. Eserin bu kadar çok sevilmesinin nedenini Muammer Karaca mahalli oluşuna bağlar. “O herhangi bir Türk karakoludur. Halk Joe’yi değil, Ahmet’i Mehmet’i seyretmek ister.” derken oyununun her kısmında halkı ilgilendiren yerler olduğunu, halkın söyleyemediklerinin söylendiğini de vurgulamıştır o yıllarda. Bu eser her oynandığında değişik ve yepyeni esprileriyle de gündemde kalmıştır. Fetih şehitlerinden Cebe Ali Bey‘in adını alan Haliç Kıyısındaki Cibali Semti’ndeki Cibali Karakolu halk tarafından hep sevilmiş. Halk Karakolu görünce ya da oraya yolu düşüp gidince hep gülermiş. Semtte kavgaların, gürültülerin yoğun olduğu yıllarda bile hiç değişmemiş.

Şimdilerde… Kaçımız hatırlıyor Muammer Karaca’yı ve oyunu kim bilir?
..
Zihni Göktay ‘ın baş rol oynadığı Cibali Karakolu’nu şehir tiyatroları sahnelerinde izleyemeyenler çok şey kaçırdılar bence.
Bu arada Haliç’in kıyısındaki Cibali Semtindeki bu tarihi mekan sanki kendi kaderine terk edilmiş halde.


Umarız restore olur, kapısı bir müze olarak ziyaretçilere açılır.


×Haliç Belediyeler Birliği, Söyleşilerden notlarım, Semt araştırmalarım, Tiyatro gezilerim. Zihni Göktay ile sohbetlerim.

Bir Cevap Yazın