Özer Kabaş ve Resim Dünyası

Mersinli tüccar bir baba ile İstanbullu bir annenin oğludur.
1957’de Robert Kolej Mühendislik Okulundan (günümüzde Boğaziçi Üniversitesi) mezun oldu. 1957-1962 yıllarında Amerika’da Yale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde eğitim gördü. Joseph Albers ve Jack Tworkow gibi sanatçıların öğrencisi oldu. Mezun olduğu yıl ilk kişisel sergisini ABD’de açtı. Aynı yıl Türkiye’ye döndü.

Saim Bugay, Özer Kabaş, Zühtü Müridoğlu, Sadun Ersen, Mehmet Güleryüz: Akademi’de sergide…
Özer Kabaş’ın çalışmalarından biri


1964-1974 yıllarında Robert Kolej’de ve 1971’den itibaren Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 1971’de iki kardeşi ile birlikte kurduğu Urart Sanat Atölyesinde modern takı tasarımında öncülük yaptı. 1983’te Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde dersler vermeye başladı. 1990 yılında Resim Ana Sanat Dalı’nda profesör oldu. 1991’de Resim Bölümü Başkanı oldu.
1975’ten itibaren resimlerinde ağırlıklı olarak deniz ve denizcilik konularını işledi. Ölümünün 10. yılı olan 2008’de Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi’nde geniş bir retrospektif sergisi açıldı ve kitabı yayınlandı.

Özer Kabaş’ın bir çalışması
Özer Kabaş’ın bir deseni


Sanatı
Doktora öğrencisi olmuş, eleştirmen ve ressam Doç. Dr. Ümit Gezgin, Özer Kabaş’ın sanatını şöyle değerlendiriyor: ” Özer Kabaş entellektüel bir ressamdı. Sanatını gerçeklerle ilintili hale getirdiği kadar, aynı zamanda mitolojik çağrışımları da içeren, güçlü ve özgün bir desen kültürüne, giderek renk anlayışına bağladı.. Denizlerin, insanların, hayvanların dünyasına; kendine özgü anlatım dilini, bir öyküleme boyutuyla ele aldı.. Özgün bir yaklaşımı, temelde desenci, ama renge açık tutumu, onu figür resmi içinde en özgünler ve kalıcılar kategorisine yerleştirdi…”


Prof. Özer Kabaş, kendi sanatını şöyle anlatıyor: “Desen, kurgu, boya sıralamasının akademik modern sanata da epey yerleşmiş olan evcil ve tertipli yönteminin tepetaklak olduğu bir döneme tanık olarak yurda döndük. Desen, sürüş, boya sıralamasındaki değişken, dinamik ve estetik ögeleri figür deformasyon ve ifadesini yoğunlaştırmak ve pekiştirmek için kullanarak eleştirel türde sosyal içerikli resimler yaptım. Kendi yaptığım resimlerde de gördüm ki, deseni resmin sonuna kadar taşımak, fırçayla barıştırmak, desenin önemini azaltmıyor, tersine desen resmin sonucuna yönelik renklerle barışarak, çağdaş bir biçimde hayatiyet kazanıp, fırça ve boyanın içine yürüyerek resim bitinceye kadar kendini canlı tutuyor.”

Kabaş’ın deniz insanları

Kişisel sergileri
1962 – Ross Talalay Galerisi, New Haven, ABD
1965 – Türk-Alman Kültür Merkezi, Beyoğlu
1968 – Şehir Galerisi, Beyoğlu
1971 – Takı sergisi, Hilton
1979 – İstanbul Sanat Bayramı, Yeni Eğilimler, Aya İrini
1982 – Maçka Sanat Galerisi
1987 – Maçka Sanat Galerisi
1993 – Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi
1993 Yapı Kredi İzmir Sanat Galerisi
1998 – Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi


Ödülleri
1962 – Yale Üniversitesi, desen dalında En Başarılı Öğrenci Ödülü
1965 – 11. TMTF Uluslararası Kültür Festivali, gravür dalında 35 yaş altı En İyi Türk Sanatçısı Ödülü
1967 – 1. Hisar Kısa Film Yarışması, 16. mm. dalında İstanbul Hatırası adlı filmiyle Birincilik Ödülü
1973 – Akbank Yaratıcı Gücü Teşvik Yarışması, kuyumculuk dalında Üçüncülük Ödülü
1980 – Resim Heykel Müzesi ve Derneği Günümüz İstanbul Sanatçıları Sergisi Başarı Ödülü

Bir Cevap Yazın