ÇERKES SOYKIRIMI’NIN 156. YILI ANISINA ULUSLARARASI AFİŞ YARIŞMASI SONUÇLANDI

Şamil Eğitim Kültür Vakfı tarafından, Çerkes Soykırımı’nın 156. Yılı anısına düzenlenen uluslararası afiş tasarım yarışması sonuçlanmıştır.


Son katılım tarih ve saati 30 Nisan 2020, saat 18:00 olarak belirlenen yarışma, internet üzerinden Türkçe, İngilizce, Rusça ve Arapça olarak 4 farklı dilde duyurulmuş, farklı ülkelerden de katılım sağlanmıştır.


Katılımcılar arasından seçilecek olan ilk üç için; 1.lik ödülü 5.000 TL, 2.lik ödülü 3.000 TL, 3.lük ödülü 2.000 TL olarak belirlenmiş ve 10 katılımcıya da mansiyon ödülü verileceği duyurulmuştur.


JÜRİ ÜYELERİ:

Aydan Çelik: Çizer

Berat Bırfın Bir: Marm. Ünv. Öğretim Üyesi Prof. Dr.

Faruk Cimok: Mimar Sinan Üni. Emekli Üyesi, Ressam.

Faruk Kutlu :Ressam

Feride Kılıçtaş Binicioğlu: Ressam

Şehnaz Ünügür :Grafik Tasarımcı, FZS Reklamcılık Kreatif Direktör

Tuncay Yalçınkaya :Grafik Tasarımcı

Ümit Gezgin :Marmara Üni. Öğretim Üyesi Doç. Dr. , ressam, sanat eleştirmeni, editör.

Yalçın Karadaş: Mimar


Herkesin katılımına açık olarak düzenlenen yarışmada, yarışma komisyonuna toplam 78 katılımcıdan 172 adet afiş çalışması ulaşmıştır. Tüm afişler rumuzları silinip, yerine sıra numarası verilerek jüri üyelerinin değerlendirmesine sunulmuştur.


Jüri üyeleri tarafından afişler; • Çerkes Soykırımı’nın ele alınış biçimi, • Kolay anlaşılır, verilmek istenen mesajın açık ve net ifade edilmiş olması, • Grafik anlatım tekniği olarak (form, renk seçimi, afiş genelindeki denge vb.) güçlü olması, kriterleri gözetilerek değerlendirilmiştir.
İlk etapta, jüri üyelerinin değerlendirmesine sunulan 172 afişten en az bir üye tarafından oy verilen 48 afiş, ikinci tura taşınmıştır.
İkinci turda, bu kez 48 afiş arasından oylayarak seçilen 13 afiş ile bir üst tura geçmiştir.
Yapılan son tur değerlendirmede, 13 afiş arasından öne çıkan 3 afiş ve ödül sıralaması belirlenmiştir.


Buna göre;
En basit ve temiz haliyle soykırım tarihinin unutulmaması için her zaman kullanılabilecek bir grafik görsellik oluşturması nedeniyle; Licnart rumuzuyla Mehmet IŞIK birincilik ödülüne,
Bütünsel bir grafik anlatım ile sürgünün soykırım niteliği taşıdığı gerçeğini ifade etmesi nedeniyle; Oksitosin rumuzuyla Sinejan ESER ikincilik ödülüne,
Yoğun emek harcanmış, orijinal çizim olması ve tarihi belge gibi algı yaratması nedeniyle Hürkan Melish rumuzuyla Hürkan Burak ALCAN üçüncülük ödülüne,
layık görülmüştür.


İlk 13 içinde yer alan diğer 10 katılımcı;
• bus21may rumuzuyla Büşra TAŞPUNAR • Qbeg9x rumuzuyla Begüm ELMADİBİ • Dine rumuzuyla Dine Nur KAYABAŞI • esypink rumuzuyla Esile ALTUNIŞIK • Celly rumuzuyla İzel Selin ŞENEL • Tsey Makbule rumuzuyla Makbule DER • yoriyos rumuzuyla Sıla SERT (2 eser ile) • Kara-deniz rumuzuyla Şeyma Ebru VARICIER
mansiyon ödülüne değer bulunmuştur.


Ayrıca katılımcılar arasında yer alan 9 yaşındaki AYCC rumuzlu Ayşe ÇEKİÇ gelecek vadeden sanatçı, jüri özel ödülüne layık görülmüştür. İlk turda seçilen 48 eser sergilenmeye değer bulunmuştur.

Bir Cevap Yazın