Kültür ve Sanat İnsanı: Dr. Alp Özeren

ÜMİT GEZGİN

Alp Özeren’i sadece bir kültür ve sanat insanı olarak tarif etmek yeterli değildir.. o aynı zamanda insani değerleri de yüksek, eşe, dosta, arkadaşa.. tanıdık, tanımadık herkese ve bütün canlılara karşı da samimi yakınlığı olan ve her zaman dost elini uzatan bir insandır…


Alp’le arkadaşlığımız yıllara dayanır.. her zaman için alçakgönüllü nezaketini bozmamış, her zaman için güleryüzlü olmuş, hep hem arkadaşlarına, hem de herkese karşı, nasıl yardımcı olabilirim, diye düşünmüştür…

Alp ve Ayşegül; müzik dünyasının vazgeçilmez ikilisi…


Müzik ve iletişim konusundaki başarılarını ve yetkinliği hiçbir zaman için onu şımartmamış.. bilakis kendi uzmanı olduğu alanlarda bile, mütevazi, ama kararlı tavrını sürdürmüştür.. Mütevaziliği insani vasfından kaynaklanır Alp’in.. Bildiği şeyleri de sonuna kadar, bazen keskin eleştirilere kadar vardırır.. ama aynı zamanda o oranda da başkasını kırmamak için de elinden geleni yapar… Gerçek bilgi konusundaki tavrı her zaman için saygılı bir benimsemedir.. Kararlı tutumunu ancak bilmediği bir konuda bilginin ortaya çıkması değiştirebilir…


Sanat Tasarım Gazetesi’nin Müzik ve İletişim Direktörlüğü’nü üstlenmesi ve bu alanda da nice başarılı adımlar atması ve atmaya devam etmesi, her türlü övgünün üzerindedir…
Son olarak Ayşegül’le birlikte oluşturdukları sinerji; hem müzik, hem de insanlar için güzel bir başlangıç oldu.. Bu yüzden hem Alp’i hem de Ayşegül’ü kutlar, her ikisinin de başarılarının devamlı olmasını temenni ederken; Alp’e de 14 Mayıs onun doğum günü olduğu için.. nice mutlu ve sağlıklı yıllar diliyorum …

Alp Özeren öğrencileriyle…

Dr. Alp ÖZEREN
1966 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimlerini Zonguldak’ta (Bahçelievler İlkokulu / TED Zonguldak Ortaokulu / Mehmet Çelikel Lisesi) tamamladı.
1991 yılında Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nde dört yıllık lisans eğitimini tamamladı.
1997 yılında, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’nde, beş yıllık ikinci lisans eğitimini tamamladı.
2001 yılında Yüksek Lisans eğitimini, 2008 yılında Sanatta Yeterlik (SY = Doktora) eğitimini, Türk Müziği alanında ve İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamladı.
Hālen; İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Anabilim Dalı’nda, doktora tez aşamasındadır.
TRT İstanbul Radyosu Çoksesli Gençlik Korosu’nda beş yıl (1988-1993) korist (2. tenor) olarak görev aldı.
Askerlik hizmetini Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’nda, 1993 yılında, Halkla İlişkiler Subayı olarak tamamladı.
1997 yılından itibaren, değişik seviyedeki (ilköğretim, konservatuar vb.) eğitim kurumlarında müzik eğitimcisi olarak görev üstlendi.
2001 yılı Ağustos ayında; İstanbul iline, 42 devlet memuru müzik öğretmeni içinde birincilikle atandı.

Bosphorus Sanat Gazetesi’nde, Alp Özeren’in kitabının tanıtımı…


Hālen İstanbul Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi’nde, Müzik Öğretmeni olarak görev yapmaktadır.
2002 yılından itibaren; müzik, iletişim ve eğitim konularında yaklaşık 50 den fazla bilimsel etkinliğe (ulusal/uluslararası kongre, sempozyum, konferans vb.) bildiri ile katılmıştır.
(2005), 2. (2006), 3. (2007), 4. (2008), 5. (2009), 6. (2010), 7. (2011) İstanbul Müzik Öğretmenleri Sempozyumu ( http://www.muzikcisem.org ) projelerini; Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi’nde hayata geçirmiş bulunmaktadır.
Türkiye’nin ilk Uluslararası Hakemli Online Bilimsel Müzik Dergisi “Müzik ve Bilim” in yayın kurulu üyesidir.
2003 yılından bu yana, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Mezunları Derneği’nin yönetim kurulunda yer almıştır (2004 yılından 2010 yılına kadar yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenmiştir) ve halen, derneğin denetim kurulu üyeliği görevini sürdürmektedir.
2004 yılından 2012 yılına kadar, Müzik Eğitimcileri Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu’nda yer almış ve ayrıca derneğin Kurucu İstanbul Temsilciliği görevini üstlenmişir.
İletişim: 0 532 626 93 95 / alpozeren@gmail.com

Bir Cevap Yazın