COVID-19’un Çalışanlar Üzerindeki Yansımaları

SELİN KARACA
Türk-Alman Üniversitesi / İşletme Bölümü Araştırma Görevlisi


Dünya bütün gücüyle COVID-19 ile mücadele etmeye devam ederken, salgın yaşantımızın birçok farklı alanını etkilemeye devam ediyor. İş yaşantısında ise çalışanlara yönelik farklı yansımaları ortaya çıkıyor.

Peki çalışanlar bu dönemde neler düşünüyor? Stres çalışanları nasıl etkiliyor?
Farklı sektörlerde çalışan birçok beyaz yaka iş gören streslerini yönetme konusunda çok başarılı olamadıklarını belirtiyor. Dönemin sadece uzaktan çalışmaya geçme gibi bir dönem değil, bu süreç içerisindeki bir sağlık durumu ve belirsizlik olduğunu ifade ediyor. Bu sürecin nereye kadar gideceğinin belli olmaması, iş yerlerinin birçoğunun faaliyetlerinin oldukça azalması, orta vadeli ve kısa vadeli planların ön görülemez olması gerek alt kademe çalışanlar gerek üst kademedeki yöneticiler gibi birçok çalışanın stres yaşamasına sebep oluyor. Çalışanlar iş yerlerindeki faaliyetlerin azalması, gelecek kaygısı ve kendilerine olan ihtiyacın sorgulaması gibi işe yönelik kaygılar yaşarken bir yandan da sevdiklerine, ailelerine veya yakınlarına bir şey olursa endişesi yaşıyor. Birçok çalışan içinde bulundukları bu stresi daha önce hiç tanımlamadıkları veya önceden bilmedikleri bir duygu olarak tanımlıyor. Çalışanlar ayrıca ilk kez evden çalışma sistemine geçtiklerini, daha önce bu sisteme alışkın olanlar ise ilk kez bu kadar uzun süre evden çalıştıklarını belirterek bu yeni düzene alışma süreci geçiriyor. Örneğin çocuğu olan çalışanlar işlerini çocuklarının online eğitimleriyle yürütmeye çalışıyor.


İçinde bulunulan durum ekipleri nasıl etkiliyor?
Uzaktan iş birliği ve takım yönetimi konusunda takımlarıyla düzenli iletişim halinde olan firmalar bu konuda daha başarılı oluyor. Aktif bir şekilde çekirdek ekipler ve tüm ekipler olarak düzenli aralıklarla görüntülü görüşen, toplantılar yapan ve interaktif bir şekilde bir araya gelen çalışanlar bu durumu daha kolay yönetebiliyor. Birçok çalışan beklenenin aksine normalde çok yakın olmadığı ekiplerle bile daha fazla görüşerek iletişimi artırdığını belirtiyor. Bazı çalışanlar ise ekipteki sıkıntıları konuştuklarını ve bu dönemde birbirlerine daha çok bağlandıklarını ifade ediyor.


Şirketler çalışanlarını nasıl motive ediyor?
Şirketlerin bu süreçte çalışanlarına yönelik harekete geçmeleri gerekiyor. Bazı firmalar hazırladıkları online eğitim gibi etkinliklerle çalışanlarına destek sunmaya çalışıyorlar. Bunun dışında çalışanlar sürecin ne kadar devam edeceğinin bilinmemesi ve işlerin ne kadar etkileneceğini düşündükleri için iş garantisi verilmesinin en önemli motivasyon kaynağı olduğunu belirtiyor. Örneğin bazı büyük firmalar 2020 yılında kimseyi işten çıkarmama gibi çalışanlarına iş garantisi sunuyor. Bunun dışında interaktif bir şekilde çalışan ve yöneticilerinin iletişimde kalması, firmaların çalışanları önemsediğini ve onların yaptıkları işlerin görünür olduğunu göstermesi çalışanların motivasyonunu sağlamalarına yardımcı oluyor.

Bir Cevap Yazın