GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ Gelişim Sanat Galerisi Üzerine…

Prof. Dr. İsmet ÇAVUŞOĞLU
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan v.
Küratör

Günümüzde büyük bir gelişme gösteren Türk Sanatı dünyada hak ettiği yeri almıştır. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile sanata ve sanatçıya büyük önem verdiği toplumumuzda bilinmektedir. Günümüzde Türkiye’de ve özellikle İstanbul’da sanat galerileri ve müzelerin sayısı ve niteliği artmıştır.

Rektör Prof. Dr. Burhan Aykaç, sergiye katılan sanatçılara ödülünü verirken.. ve Dekan Prof. Dr. İsmet Çavuşoğlu (sağ başta)

Başta İstanbul Bienali ve sanat fuarları olmak üzere ülkenin her yerinde çağdaş sanat adına birçok sempozyumlar, sergiler, bienaller, yarışmalar, müzayedeler v.b. etkinlikler düzenlenmektedir. Çok sayıda modern sanatsal mekanları, tarihsel dokusu ve İstanbul Bienali ile, İstanbul dünyanın önemli sanat merkezlerinden birisi haline gelmiştir.

Sergi afişi

Dünyanın belirli merkezlerinde düzenlenen çağdaş sanat bienalleri ve sanat fuarları sayesinde dünya çapında önemli bienal ve fuar merkezleri oluşmuştur: örneğin Venedik, Şangay, Berlin, İstanbul bienalleri, Londra Frize , New York frize sanat fuarları, İstanbul Contemporare Arts Lütfi Kırdar Sanat Fuarı v.s. Bu merkezlerde periyodik olarak çağdaş sanat değerlendirmelerinin ve sanat yapıtları satışlarının yanı sıra dünyanın önemli sanatçılarının kişisel sergileri, tematik sergiler de açılmaktadır. Günümüzde sanat ve sanat dünyası çok dinamiktir. New York, Londra, Paris, Berlin, Venedik v.b. sanat merkezleri ne kadar önemli ise, İstanbul da Sanat Dünyası için sergi mekanları ve kolektörler açısından önemlidir. Eski uygarlıklar, kültürler açısından da baktığımızda şehrimiz üç imparatorluğa başkentlik yapmış ve milattan önce de önemli bir merkez olduğunu yapılan kazılardan görmekteyiz.

Doç. Dr. Erol Yıldır, Dekan Prof.Dr. İsmet Çavuşoğlu ve Rektör Prof.Dr. Burhan Aykaç

Netice itibarı ile Gelişim Sanat Galerimiz’in de İstanbullular ve bizler için önemli olacağını varsayarak ilk sergimizi AKADEMİ ART adı altında Güzel Sanatlar Fakültesi’nin sanatçı öğretim elemanları ile açıyoruz ve hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Karma sergimiz genelde yağlıboya, akrilik tekniği ile çalışılmış eserlerden oluşmaktadır. Dokuz sanatçımızın toplam 45 eseri sergi küratörü İsmet Çavuşoğlu tarafından seçilmiş olup izleyicinin beğenisine ve değerlendirmesine sunulmaktadır.


Bu mekanda önümüzdeki aylarda önemli ulusal ve uluslararası sergiler açmayı da planlıyoruz.
Bu güzel galerinin oluşumunu sağlayan İstanbul Gelişim Üniversitesi Yönetimi’ne, başta Mütevelli Heyet Başkanımız Abdülkadir GAYRETLİ’ye , Rektörümüz Prof.Dr.Burhan AYKAÇ’a ve tüm emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Tüm katılımcılara başarılarının devamını diliyorum.

Not: Bu yazı Sanat Tasarım Gazetesi’nin Mart 2020 sayısında yayınlanmıştır

Bir Cevap Yazın