Mavi’nin Ressamı Ali İsmail Türemen Vefat Etti!

Mavi’nin ressamı olarak da tanınan, Tatbiki’nin (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) sevilen hocalarından, ünlü ressam Prof. Ali İsmail Türemen 19 Mayıs 2020’de vefat etti.


Öğrencileri ve meslektaşları arasında sevilen, mücadeleci kişiliği yüzünden de takdir toplamış bir insan olan, Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakülteleri‘nin kurulup, gelişmesinde önemli katkıları olan Türemen sanattan hiçbir zaman için kopmamıştı..

Ressam-Prof. Ali İsmail Türemen


Onun için, öğretmek kadar, öğrenmek de önemliydi.. Mavi rengin devinimi içinde ürettiği resimlerinde, insan merkezli bir dünya kurdu kendisine…

Mavi’ydi bütün dünyası…

ALİ İSMAİL TÜREMEN
1 Mayıs 1942’de İstanbul’da dünyaya gelen Ali İsmail Türemen 1968 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nu bitirdi. Aynı yıl Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda göreve başladı. 1987 yılında profesör ünvanını aldı. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kurucu hocalarındandır. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Temel Sanat Eğitimi ve Tasarım İlkeleri dersleri verdi.

ÖDÜLLERİ
1975 “9. DYO Sergisi” Başarı Ödülü

1976 “İstanbul Arkeoloji Müzesi” Sanat Ödülü

1979 “3. Sedat Simavi Vakfı” Görsel Sanatlar Ödülü

Bir Cevap Yazın