GEDİK SANAT “Sanat için birleştiriyor”…

Süleyman Güner

SÜLEYMAN GÜNER
GEDİK SANAT’ın sanat yönetmeni Caner Akgün ile Gedik Üniversitesi’nin Nişantaşı’ndaki yerleşkesinde bir röportaj yapma olanağı buldum. Bu röportajdan izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.


Aynı zamanda opera sanatçısı (bariton) olan sayın AKGÜN, 2018 yılında GEDİK HOLDİNG’in bünyesinde, sosyal sorumluluk bilinci ile kurduğu Gedik Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı’nın(GEV) içinde yapılandığını ifade etti.
Topluma kültür ve sanat alanında destek sağlamak amacıyla kurulan Gedik Sanat; sosyal sorumluluk projelerinin yanında İstanbul Gedik Üniversitesi ile eğitim alanında, Gedik Holding ile Sanayi alanında üreteceği birleştiren projeleriyle çalışmalarına farklı boyutlar kazandıracakları iddiasıyla “Birleştirir. Sanat için…” mottosu ile yola çıkmışlar.


Gedik Filarmoni Orkestrası, Gedik Oda Orkestrası ve Gedik Sanat Oda Müziği Konserleri aracılığıyla anlatımsal müziği dinleyicilerle paylaşmakta olan Gedik Sanat, görsel ve plastik sanatlar üzerine kurguladığı projeleri de gerçekleştirmekte imiş.


“Bütün yıla yayılmış festival” kapsamında konserlerini gerçekleştirmekte olup, Gedik Üniversitesi’nin yerleşkelerinde Müzik, Beden-Ritim, Beden ve Zihin Uyumlaması, Sesle Terapi, Yaratıcı Yazarlık, Mandala Meditasyonu, Sinepsikoloji gibi atölyeler yapılmakta, İnsan Sesini Dinlemek, Sanat Nasıl Doğar, Barok Dönem Müziği, Beethoven gibi seminerler, çeşitli söyleşiler düzenlenmekte…


“Edebiyat Üçlemesi” başlığı altında Gogol’un Pato adlı öyküsü Tarık Günersel ve Şef Selman Ada ortak çalışması ile, Şef Murat Cem Orhan tarafından bestelenen İkinci Yeni Şarkıları ve Şef Christian Jost tarafından bestelenen Robert Schumann’ın Dichterlieaba(Ozanın Aşkı) şarkı dizisi Türkiye’de ilk olarak yorumlanacağı ifade edilmiştir.


Etkinliklerin bir kısmı ücretsiz olup, bir kısmı da Biletix üzerinden temin edilebiliyor. Yıllık belirlenen etkinlik takvimine http://www.gediksanat.com adresinden ulaşılabileceği ifade edilmiştir.

Not: Bu yazı Sanat Tasarım Gazetesi’nin Mart 2020 sayısında yayınlanmıştır.

Bir Cevap Yazın