Gelenekten Evrensele, Özgün Bir Sanatçı Olarak Prof. Süleyman Saim Tekcan

Gelenek ve evrensellik olgusu, Tanzimat’tan bu yana tartışılagelen bir olgudur Türk sanatı içinde. Gerek edebiyat cephesinde, gerekse de plastik sanatlar ve müzik konularında, gelenek ve evrensellik noktası, ana tartışma olgusu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan


Süleyman Saim Tekcan resmi, bu gelenek ve evrensellik noktasının merkezinde yer alır. Geleneği, Osmanlı form zenginliği içinde ele alarak, onları batı resim formlarıyla harmanlayarak kendi kişiliğini kurmuştur. Dahası bu özgün yeniliği sadece resim alanında değil, sanatın diğer alanları ve eğitiminde de oluşturmuş bir insandır.. Çok yönlü karakteri ve ele aldığı konuları evrensellik ölçüsünde çözme becerisi, ona geniş ufuklar kazandırmış; bu da aynı zamanda sanat ve sanat eğitimine de büyük katkılar olarak yansımıştır…

Sanatçının bir eseri..


Sanat eleştirmeni ve akademisyen Doç. Dr. Ümit Gezgin, sanatçının resimleri hakkında şunları söylemektedir: “Süleyman Saim Tekcan, çok yönlü bir sanat insanıdır. Sinema dahil sanatın, giderek sanat eğitiminin birçok alanında faaliyet göstermiş ve bu alanlarda hep belli bir çizginin üzerinde başarılı olmuş bir sanatçıdır.. Kuşatıcı bir perspektifle olguları ve olayları değerlendiren yapısı; gerek sanatı ve gerekse de eğitimi ele alan geniş ufuklu bakışı, ona büyük imkanlar sunmuş, kendi sanatını var ederken, sanat alanındaki diğer insanlara da katkılar sağlamıştır..
Süleyman Saim Tekcan; sanatın ve sanat eğitiminin bütün alanlarında ufuk açan bir sanat insanı olarak Türk sanat, sanat eğitimi alanlarına büyük hizmetleri olmuş bir sanat ve kültür insanıdır…”

Sanatçının bir eseri..

SÜLEYMAN SAİM TEKCAN

1940 Trabzon’da doğmuş Türk ressam, sinema oyuncusu, heykeltıraş, baskı, grafik, gravür sanatçısı ve öğretim üyesi.

1961 yılında yetenek sınavını kazanarak girdiği Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş bölümü’nü 1963’te bitirdi.

1965 yılında oyunculuğu deneyen Süleyman Saim Tekcan, Çiçekçi Kız, Sevmek Zamanı, Sevgim ve Gururum ve Sevgili Öğretmenim filmlerinde oynadı.

Sanatçının bir eseri…

Bu filmlerden en ünlüsü olan Metin Erksan‘ın senaryosunu yazıp yönettiği Sevmek Zamanı filmindeki kötü aşık Başar rolüyle sinema tarihine geçti.

1968 yılında “Öğretim Görevlisi” olarak başladığı İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü‘ndeki görevine, 1975 yılına kadar devam etti. Bu arada 1970’te bir yıl süren “Baskıresim” eğitimi üzerine Almanya’da araştırmalarda bulundu.

1975’te daha sonra adı Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olacak olan Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim bölümünde lisans tamamlayan sanatçı, aynı fakülteden Doktora’ya eşdeğer Sanatta yeterlik alarak Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi‘ndeki kadrosunda yerini aldı. 1985 yılında Profesör unvanı ile “Grafik Sanat Dalı” Başkanlığı görevine atandı.

Yurt içi ve yurt dışında Özgün Baskı seminerleri verdi.

Güzel Sanatlar Akademisinin Grafik bölümünde serigrafi ve gravür atölyelerinin kuruluşu sağlandıktan sonra ve bu atölyelerden yetişen sanatçılar arasında dikkat çeken Alaettin Aksoy, Aydın Ayan, Hüseyin Bilgin, Gören Bulut, Gül Derman, Devrim Erbil, Güngör İblikçi, Gündüz Gönlönü, Mehmet Güler, Ali Teoman Germener, Zahit Büyükişleyen, Erol Deneç, Nail Peyza, Ergin İnan, Utku Varlık, Mustafa Plevneli, Hasan Pekmezci, Hayati Misman, Fevzi Karakoç, Hüsamettin Koçan, Atilla Atar, Ali İsmail Türemen, Kadri Özayten‘in, kişiliği olan Türk özgün baskı sanatının oluşmasında çaba sarf ettikleri görülmüştür.

1994 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi dekanı oldu. 1996’da Yeditepe Üniversitesi Kurucu Dekanı, 2004 yılından bu yana da İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı‘nı sürdürmektedir…


Sergilerden seçmeler
2008 48. yıl özgün baskı resim retrospektif sergisi Caddebostan Kültür Merkezi, İstanbul
2008 Pg Art Gallery, İstanbul
2008 Almelek Sanat Galerisi İstanbul
2007 Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi Artistanbul 2007 İstanbul
2005 Ulusal Sanat Kulübü New York ABD
2004 Meridian Foundation, Washington


Ödüller
1993 Sanat Kurumu Yılın Sanatçısı Ödülü
1992 Devlet Özgün Baskı Sergisi İkincilik Ödülü
1988 49. Devlet Resim ve Heykel Sergisi Özgün Baskı Dalında Üçüncülük Ödülü
1986 Türkiye Asya-Avrupa Bienali Özgün Baskı Dalında Başbakanlık Dostluk ve Barış Ödülü
1986 Bangladeş Asya Bienali Özgün Baskı Dalında Büyük Ödül
1985 Viking Kağıt Sanayi Baskı Resim Yarışması Başarı Ödülü
1982 Resim ve Heykel Müzeleri Derneği Günümüz Sanatçıları Baskı Ödülü


Kurduğu Serigrafi ve Özgün Baskı Atölyeleri
İstanbul Atatürk Eğitim Fakültesi Gravür, Litografi, Serigrafi Atölyeleri,
İstanbul Teknik Üniversitesi Gravür, Serigrafi Atölyeleri,
İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Gravür, Serigrafi Atölyeleri,
Çamlıca Sanat Evi Gravür, Serigrafi, Litografi, Özgün Baskı Atölyeleri
Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Özgün Baskı Atölyeleri
IMOGA (Istanbul Museum of Graphic Arts)

Bir Cevap Yazın