Pentür Duyarlılığı Yüksek Bir Ressam: Vural Yıldırım

eserlerinden biri…
SASAV’daki Şubat 2020 sergisinden…
SASAV’daki sergisinden..

Kendine özgü bir resim ve anlatım dili var, Vural Yıldırım’ın.. Sıcak-soğuk renk değerlerini kendine özgü anlatım tekniği içinde kullanıyor. Figürler, kompozisyon değerleri ve renklerin dağılımı, yüzey içinde kıvamında bir estetikle var oluyor. Ne bir fazla ne bir eksik..


Soyutlama ve soyut tadı yüksek bir değer skalasında figüratif resimler üretirken Yıldırım, her bir tablosunda, bir şairin şirindeki duyarlılığı, giderek sorumluluğunu gösterir.. Bir iç planlamayla sürdürdüğü resmin içinde, kendine özgü bir mantık dizgesi saklıdır..

Bir sergi dolayısıyla ödülünü alırken…

Sürprize açık bir yapılanma içinde sürdürülen ve sezgisel bir yaklaşımla kotarılan renkçi tutumu, resimlerine ayrıca bir yenilik ve samimiyet duygusu katar.. Estetiği kendi var oluşunun ve anlatımının diliyle gerçekleştiren sanatçı, adeta Sait Faik gibi; resim yapmadan mutlu olamayacağının farkındadır. Bu da resmin kendi için bir zorunluluk, var oluştan kaynaklanan bir ifade olduğu gerçekliğini, bize gösterir…

Bir eseri…


Sanat eleştirmeni ve akademisyen Doç. Dr. Ümit Gezgin, sanatçı hakkında şunları yazmaktadır: “.. Vural Yıldırım resimsel özgünlüğünü kendi üslubu içinde geliştirmiş, Türk resminin yenilikçi ressamlarından biridir.. Figürü soyutlayarak ve kendine özgü ifadelendirerek dile getirir.. Renkleri seçicidir. Kendine göre bir renk skalası vardır.. Anlatımı lirik bir düzlemde seyreder ve değişkenlik gösterir.. Kendi içsel özgürlüğünü sonuna kadar korur.. ve popüler gelişme ve günübirlik akımların ötesinde, kendi estetiğini bilinçli düzlemde sürdüren ressam, bu yönüyle Türk resmi içinde kalıcılar arasına yerleşmiştir…”

SASAV’daki sergiden…

VURAL YILDIRIM
Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin Yüksek Resim Bölümünü kazanarak 1973’te mezun oldu.


1982’de Marmara Üniversitesi‘nin kuruluşu ile Atatürk Eğitim Fakültesi bünyesinde, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim Eğitimi Anasanat Dalı’nda bölüm başkan yardımcılığı ve öğretim üyeliği görevini sürdürdü.
2004-2011 yılları arasında Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi‘nin kuruluşunda görev alarak 7 yıl öğretim üyeliği ve bölüm başkanlığı yaptıktan sonra görevinden ayrıldı.

SASAV’daki sergiden…


Yurtiçinde ve yurtdışında, 27 kişisel olmak üzere 220’den fazla grup ve karma sergilere katıldı.

Bir Cevap Yazın