Türk Figür Resminin Öncü Sanatçılarından: Prof. Aydın Ayan

Aydın Ayan, Türk figür resminin önemli sanatçılarından olmasının yanı sıra, aynı zamanda öncü bir özelliği de vardır. Ele aldığı konuları ve onları kendi üslubu çerçevesinde dönüştürme gücüyle Aydın Ayan; figür resmine yenilikler getirmiş, başka bir üst boyut katarak, yeni açılımlar katmıştır.

Sanatçının çalışmalarından…


Sanat eleştirmeni ve akademisyen Doç. Dr. Ümit Gezgin, sanatçının resimlerini şöyle değerlendirmektedir; “Aydın Ayan resmi aşamalar içinde kendini gerçekleştiren ve her aşamada bir üst basamağa çıkan, yenilikçi ve güçlü bir pentür realitesi olarak adlandırılmalıdır. Fantastik yönelimi de içeren, güçlü anlatım, özgün bakış açılarıyla onun resminde öncü bir özellik kazanır; giderek Türk resmini bütün dünyaya tanıtacak açılımlarla zenginleşir.. Yerel motiflerden evrensel çizgiye uzanan, akademik figürü üst noktalara çıkararak, ona kendine özgü yapılar ekleyen Aydın Ayan resmi, yeni kuşak ressamlara da büyük açılımlar kazanarak var olur…”

Çalışmalarından biri..

AYDIN AYAN
Ressam, Akademisyen, Güzel Sanatlar Profesörü. 1952’de Trabzon’un Çaykara ilçesinde doğdu. 1977’de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümünden Yüksek Lisans derecesi ile mezun oldu. 1979’da Asistan olarak göreve başladı. 1983’te Sanatta Yeterlilik aldı. 1986-87 arası British Council’ın bursuyla gittiği İngiltere’de Londra Üniversitesi Goldsmiths’ College’da sanatsal çalışmalar yaptı. 1988’de Öğretim Görevlisi oldu. 1990’da Doçent, 1998’te Profesör unvanını aldı.

1993’te Eisenhower Exchange Fellowship bursuyla gittiği ABD’de “Eğitim Sistemlerinin Geliştirilmesi – Kültür ve Sanat” konularında araştırma, inceleme ve görüşmeler yaptı.

Sanatçının çalışmalarından biri…

1994-95 arası iki dönem için “Unesco A.I.A.P. Türkiye Ulusal Komitesi” Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi ve görev yaptı.

1999-2000 arası C. DPT VIII. BYKP “Kültür” ve “Plastik Sanatlar” alt komisyon Başkanlıkları yaptı. 1999’da seçilmiş olduğu Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanlığı’na 2002 ikinci kez seçildi.

2003 yılında atanmış olduğu Mimar Sinan Üniversitesi Kültür-Sanat, Halkla İlişkiler, Basın-Yayın ile Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcılığı görevine 2004 yılında ikinci kez atandı.

2009’da atanmış olduğu MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Müdürlüğü ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi Plastik Sanatlar Restorasyonu Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğünden 2010 yılında istifa etti.

İlki 1977’de olmak üzere Yurt içinde İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir, Adana, Konya, Çanakkale, Mardin, Samsun, Yurt dışında Londra (İngiltere), Volda (Norveç), Tayvan ve Seul(Kore), Hong Kong (Çin) ve Üsküp (Makedonya)’te 40 Kişisel Sergi açtı.

Sanatçı, 1973 yılından günümüze dek yurtiçi ve yurtdışında üçyüzü aşkın grup ve karma / ortak etkinlik sergisine katıldı.

İlk ödülü şiir dalındadır.

Resim dalında, aralarında Devlet Resim ve Heykel Sergisi Ödülü (1979,1986), Cumhuriyet Senatosu Vakfı “Atatürk Resim Yarışması” Birincilik Ödülü (1981) “Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü” Resim Birincilik Ödülü (1983), 2008 Troya Kültür-Sanat Ödülleri Plastik Sanatlar Ödülü (2008) ve Rusya Sanat Akademisi “R.A.H. ŞUVALOV Madalyası” gibi ödüllerin de bulunduğu toplam 19 Ödülü vardır.

Sanatçının yapıtları, yurtiçindeki çeşitli koleksiyonlarında; ayrıca yurtiçi ve yurtdışında (ABD, İngiltere, Hollanda, Norveç, Kore, Ürdün, Yunanistan, Mekdonya, Rusya, İsviçre, Almanya gibi) çeşitli özel ve tüzel kişi ve kurum koleksiyonlarında yer almaktadır.

Sanatçının yaşamı ve sanatına ilişkin, çeşitli monografik kitapları yayımlanmıştır. Ayrıca, Selçuk Üniversitesi’nde Zuhal Arda tarafından 2007 yılında “Sanat Eğitimcisi ve Ressam Aydın Ayan’ın Resimlerine Estetik Bir Yaklaşım” konulu doktora tezi yapılmıştır. Özgeçmişine çeşitli ansiklopedi, ansiklopedik sözlük ve yayınlarda yer verilmektedir.

Sanatçının basılı kitapları yanı sıra çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi vardır.

Ayrıca, çeşitli yayınlarda ve Güzel Sanatlar Liselerinin T.C. Milli Eğitim Bakanlığınca yayınlanmış ders kitaplarında editörlükler yapmıştır.

Sanatçı, çalışmalarını İstanbul ile Şile’deki atölyelerinde sürdürmektedir.

KİTAPLARI:

Yalçın Karayağız (2002),

Türk Resim Sanatında İnsani Bir Duyarlık: Nedim Günsür (2006),

Sisyphos’un Direnci 35. Sanat Yılı Retrospektif Sergisi (Editör, 2007),

Bir Seçki İki Sergi: 70+70 (Metin Yazarı ve Editör, 2008),

Batı Anlayışına Dönük Türk Resim Sanatında Görünü (Manzara) (2014),

Yolu Trabzon’dan Geçen Sanatçılar ve ‘Sanatçının Düşü” (2016).

Sergilerinden Seçmeler:

2007: “Eğilimler Resim Sergisi”, Caddebostan Kültür Merkezi, İstanbul.

2008: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kültür Evi, Çanakkale.

2008: The Solo Exhibition by Aydın Ayan, 2.Seoul International New Art Fair (2. Uluslararası Seul Sanat Fuarı), Seul/ Güney Kore.

2009: Hongkong Uluslararası Sanat Fuarı, Sha-tin Town Hall, Hongkong.

2009: “Boya ve Özgün Baskıresimler” Sergisi İçel Sanat Kulübü Sergi Salonları, Mersin

2010: S. Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi, Alsancak/İzmir.

2011: “Kurtuluş Savaşı Panoraması-Tıpkıbasımı Resim Sergisi” Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi-Samsun.

2012: “40. Sanat Yılı Resim Sergisi KAV Sanat Galerisi, Çankaya/Ankara.

2015: “Aydın Ayan Resim Sergisi, Üsküp/Makedonya.

2017 “Aydın Ayan ‘Sır ve Büyülü Gerçek’ 45. Sanat Yılı SergisiTophane-i Amire Kültür ve sanat Merkezi “Beş Kubbe Salonu”, Tophane/İstanbul.

2017 : Aydın Ayan Resim Sergisi, FMV Işık Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Galerisi, Maslak/İstanbul.

2017: “Aydın Ayan 45. Sanat Yılı Bursa Retrospektifi”, Nilüfer Belediyesi Nazım Hikmet Kültürevi, Bursa.

2018 “Aydın Ayan ‘45+1 Zamandizin ve Seçki” Resim Sergisi, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi (Füreyya Koral sergi Salonu / Andray Gannadiyeviç Karlov Sergi Salonu / Osman Hamdi Bey Sergi Salonu / Eren Eyüboğlu Sergi Salonu) Çankaya/ Ankara.

Ödüllerinden Seçmeler:
1983: Uluslararası Mersin Festivali Resim Sergisi, Onur Plaketi

1983: Viking Özgün Baskıresim 1.Ödüllü Sergisi, Mansiyon (Sonsuz Barış ve Dostluk)

1984: “Bolu ve Bolu’da Yaşam” Resim Yarışması, Mansiyon (Köroğlu’nun Anısına)

1984: Viking Özgün Baskıresim II.Ödüllü Sergisi, Başarı Ödülü (Kuş Yemi Satıcısı)

1985: İzmir Ticaret Odası 100.Kutlama Yılı Ödüllü Resim Yarışması, İkincilik Ödülü (Karda Kadın)

1986: 47.Devlet Resim ve Heykel Sergisi, Resim Başarı Ödülü (Kom’da Kadın)

2008: Troya Kültür-Sanat Ödülleri, “2008 Plastik Sanatlar Ödülü”.

2013: Rusya Sanat Akademisi (Moskova) “R.A.H. ŞUVALOV Madalyası” ve “Sanata Katkı” Şilti.

Bir Cevap Yazın