FUNDA İYCE TUNCEL Resminde Varoluşsal Lirik Soyutlama

Funda İyce Tuncel lirik bir resim dili geliştirmiş.. her ne yaparsa, bu lirizmin izinden giderek yapıyor. Zaten kendisi de, resimlerini açıklarken; “şiir yazar gibi resim yapmak”tan bahsediyor.. Biliyoruz ki şiirle resim iç içe bir kavram alanına sahip.. İkisi de aynı duygu derinliğinden, duygu kaynağından besleniyor.. Kendini ifade etmenin ve anlatmanın aracı olarak gelişiyor…

Sanatçının çalışmalarından..


Zaten sanatçı da belirtiyor; “Resimlerimde her zaman kadınları ve kuşları seçiyorum..” diye.. Özgürlük ve duyarlılık alanlarını anlatıyor böylece Tuncel.. Özgürlük ve kadın olmak ve giderek sanatın görsel diliyle bunu ifade etmek.. Resme bir yerden, şairin bir kelimeyle başlaması gibi.. o da bir renkle başlıyor.. Mavinin ağırlıklı olduğu bir renk ve bir ton.. sonrası geliyor zaten.. İçindeki sanatsal yaratıcılık cevheri onu bir yerlere sürüklüyor… Varoluşun estetik bütünlüğüne eriştiriyor.. Çünkü onun resimleri lirik olduğu kadar, devam eden, sürekli bir tamamlanma hissiyatıyla varlık kazanıyor.. yani o bir süreç resmi üretiyor.. devingen bir coğrafya içinde, soyutlanmış anlam alanları…

Çalışmalarından…


Sanat eleştirmeni ve akademisyen Doç. Dr. Ümit Gezgin, sanatçının resimlerini şöyle yorumluyor; ” Funda İyce Tuncel lirik soyutlamanın önemli temsilcilerinden.. Devingen yapı içindeki kurgulamaları, şairler gibi spontan gelişiyor onda.. Yine ilerlemesi ve kompozisyonu oluşturması da, bu anidenliğin, iç düzenle harmanlanması neticesinde oluşuyor.. Kuşlar, kadınlar.. tüm soyut somut olgular toplamı.. kısacası her şey.. onun için resimsel bir anlam, bir değer.. Tuncel, resim için yaşayan sanatçılardan.. adeta, onun varoluşsal anlamı burada saklı…”

FUNDA İYCE TUNCEL
1968 yılında Ankara’da doğdu.
Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Resim İş Bölümü`nde öğrenim gördü.

Sanatçının çalışmalarından…

1992-1995 yılları arasında Atatürk Kültür Merkezi`nde sanat danışmanlığı yaptı.

Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği (UPSD), Akdeniz Kadın Sanatçılar Birliği (Pan-Mediterranean Women Artists Network (FAM) ile Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği (BRHD) üyesi olan sanatçı; 1998-2002 yılları arasında BRHD`nin Genel Sekreterlik görevini yürüttü.

Çağdaş Sanatlar Vakfının (ÇAĞSAV) kurucu üyesi oldu.

Uluslararası Kinidos Kültür Sanat Akademisi (UKKSA) kurucu üyesi oldu.UKKSA’nın sergi ve workshoplarına katıldı.

Dünya Sanat Vakfı’nın (World Art Foundation, WAF) Orange County California’da düzenlediği World Art Expo 09 Sanat Fuarında, 3’üncülük Ödülü aldı.

Bugüne kadar 36 kişisel sergi gerçekleştirdi.

Sanatını ve eserlerini konu alan ilk kitabı 2008 yılında sanat eleştirmeni Ümit Gezgin ve ressam/yazar Ekrem Kahraman tarafından kaleme alındı ve Bilim Sanat Galerisi tarafından yayınlandı.

İkinci kitabı “Göç İmgeleri” sanat eleştirmeni Ümit Gezgin tarafından yazıldı ve 2013 yılında basıldı.

Eserleri, kişisel ve kurumsal koleksiyonlarda bulunmakta, yurt içinde ve dışında çeşitli bienal ve fuarlarda sergilenmektedir.

Bir Cevap Yazın