“AHMET UZUNER Resim Sergisi” Bahariye Sanat Galerisi Online Sergi Salonunda…

“Ahmet Uzuner Resim Sergisi”
Bahariye Sanat Galerisi
Online Sergi Platformu
4 Haziran-4Temmuz 2020

AHMET UZUNER RESMİNDE MİTOLOJİNİN ESTETİĞİ
Genç kuşak sanatçılarından Ahmet Uzuner, yaptığı çalışmalarını İstanbul, Kadıköy’ün köklü sanat galerilerinden Bahariye Sanat Galerisi’nin online sergi salonunda 4 Haziran 4 Temmuz 2020 tarihleri arasında sergiliyor…


Uzuner’in mitolojiden beslenen resimleri, bize geçmiş çağ mitolojik gerçekliğin, kahramanlarla, imge ve simgeleriyle ifade edilen kavramları üzerinden kozmik bir dünyayı anlatır… Eski uygarlıkların dünyasını, onların simgeleri üzerinden yeniden tarif eder Uzuner.. Böylece hem kendi estetiğini kurar, hem de eski uygarlık kültürüne bir açılım katar…

Sanatçının çalışmalarından biri..


Sanat eleştirmeni ve akademisyen Doç. Dr. Ümit Gezgin, Ahmet Uzuner’in resimlerini şöyle değerlendiriyor; “Genç kuşağın başarılı ressamlarından Ahmet Uzuner, antik dünyanın gizemli gerçekliğini, mitolojiyle harmanlanan dünyasını, kendi estetiğinin merkezine yerleştirerek, özgün bir dil oluşturuyor.. Giderek bu yapı; didaktik olanla, estetik olan arasında önemli geçiş noktası da oluşturarak bir varlık kazanıyor ve sanatçının üslubuyla harmanlanarak, onu kendi kuşağı içinde önemli bir noktaya yerleştiriyor…”

Sanatçının çalışmalarından..

AHMET UZUNER
1978 yılında Eskişehir’de doğan Ahmet Uzuner, 2004 yılında Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümüne girdi ve 2008 yılında Prof. Zeliha AKÇAOĞLU’nun Atölyesinden iyi dereceyle mezun oldu.


2011 yılında Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Resim Ana sanat Dalında Dr.Öğr.Üyesi Cenk BEYHAN’ın danışmanlığında Yüksek Lisansını tamamladı.

Sanatçının çalışmalarından…


2019 yılında Gazi Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsünde Bileşik Anasanat Dalında Prof. Şeniz AKSOY’un danışmanlığında Sanatta Yeterlik Programına bitirdi.


Bir yandan Akademik çalışmalarını yaparken öte yandan da Emel UZUNER ile birlikte açtıkları Bursa’da yer alan Irgandı Resim Atölyesinde 2008’den 2014 yılına kadar özel resim dersi vermiş ve birçok öğrenci yetiştirmiştir.


2014 yılında Sütçü İmam Üniversitesi, Rektörlük Güzel Sanatlar Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak göreve başladı ve halen görevini sürdürmektedir.

Bir Cevap Yazın