MÜBERRA BÜLBÜL Resminde Soyut-Somut Diyaloğu

Genç kuşak ressamlarından Müberra Bülbül, aynı zamanda ulusal ve uluslararası ölçekte sanatsal çalışmaları da olan bir sanatçı. Birçok ödülü olmasının yanı sıra, sempozyum, panel ve kültürel aktivitelere de katıldı ve katılmaya da devam ediyor.

Sanatçının bir çalışması


Sanatsal çalışmaları soyut-somut bütünlüğü içinde gerçekleşen Bülbül, renkçi tutumunu hem soyut ve hem de somut ağırlıklı resimsel çalışmalarında gösteriyor. Kendi bakışaçısı içinde resimsel değerlendirmelerde bulunan sanatçı, resmi kişisel ifadenin hem soyut formlarında ve hem de somut ifadelerinde özgün bir tarzda anlatıyor…

Sanatçının çalışmalarından biri..


Sanat eleştirmeni ve akademisyen Doç. Dr. Ümit Gezgin sanatçının çalışmalarını şöyle değerlendiriyor; “Müberra Bülbül resmi soyut-somut diyaloğu, giderek kendini ifade eden renkçi tutumun içinde şekillenen bir yapıya sahip. İster somut anlatımları olsun, ister geliştirdiği renkçi tutum içinde ortaya koyduğu soyut anlatımlarında; kişisel ve duygusal ifadeleri anlatıyor. Dinamik bir strüktür boyutlarında işleyen Müberra Bülbül resmi, kendi özgünlüğünü ortaya koyan başarılı çalışmalar olarak karşımızda durmaktadır…”

Çalıştay sonrası katılım belgesi alırken..

Müberra Bülbül
İstanbul doğumlu sanatçı, 2006 Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği mezunu, 2014 İstanbul Arel Üniversitesi Grafik Tasarım yüksek lisans mezunudur ve Sanatta Yeterliliğine devam etmektedir.

2014-2017 yıllarında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım bölümünde ve İstanbul Üniversitesi‘nde Doktora dersleri almıştır. Özel üniversitelerde Öğretim Görevlisi olarak ders vermiş, MEB Bilim ve Sanat Merkezi‘nde Görsel Sanatlar Öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

Sanatçı, 3 kişisel sergi açmış ve ulusal-uluslararası birçok sergiye katılmıştır. Sanat ve Kültür çalıştayları, üniversite sempozyumları ve çeşitli seminerlere katılımda bulunmuş; uluslararası bienal ve projelerde yer almıştır. Sanat alanında yazdığı 1 kitabı Alman yayınevi tarafından basılmıştır. 2019 Japonya’da yayınlanan Antoloji kitabında bir şiirine yer verilmiş, 2020 yılında ilk şiir kitabı İstanbul’da basılmıştır. Kore, İtalya, Hollanda, Makedonya gibi ülkelerde eserleri müze koleksiyonları ve galerilerde yer almaktadır.

AB Erasmus projelerine koordinatörlük yapan Bülbül, birçok uluslararası Kültür-Sanat projelerinde elçilik görevi üstlenmiştir. 2020 yılı 100 Kadın 100 Ülke ile yapılan Art Connects Women Art gibi büyük bir organizasyonun yapıldığı Dubai’de ülkemizin kadın sanatçısı olarak temsil edilmiş ve ödül almıştır.

2019 yılında “Cuore di Donna Travelling Project” de Women&Peace adlı Uluslararası Sanat Bienali’nde Türkiye sanat elçisi olarak İtalya ve Hollanda’da koordinatörlük yapmıştır. Yine aynı projenin 2020-2021 yıllarında İtalya, Arjantin, Nepal, Danimarka’da yapılacak bienal, kongre ve sanat etkinliklerinde Türkiye temsilcisi olarak sergiler düzenleyecektir. Bu yıl Nepal’de yapılan 50 Kadın Sanatçı 50 Ülke Sanat fuarında ülkemizi temsil etmiştir. İstanbul’da yaşayan sanatçı, uluslararası Sanat Projeleri tasarlayarak koordinatör ve küratör olarak sergiler düzenlemektedir.

1 Comment

Bir Cevap Yazın