Ressam FATİH SARMANLI: Pointalist Çizginin Önemli Sanatçısı

Fatih Sarmanlı resmi kendine özgü dinamiklerle hareket eder. Doğaya bağlı tutumu içinde, gözlem ve nostalji gezinir. Teknik olarak noktacı bir tekniği seçmekle birlikte sanatçı, anlatmak istediği doğa, İstanbul, dış dünya ve renk olgusunu, titiz bir çalışma içinde var eder..

Fatih Sarmanlı’nın bir resmi


Gittikçe kaybolan güzelim doğasal ve görsel değerlerin izleyicide buruk tat bıraktığı Fatih Sarmanlı resimleri, gerçek bir sanatçı duyarlılığının yüksek ayar şiirsel betimlemeleri olarak karşımıza çıkar.

Sanatçının çalışmalarından biri


Sanat Eleştirmeni ve akademisyen Doç. Dr. Ümit Gezgin, sanatçının eserlerini şöyle değerlendirmektedir; ” Fatih Sarmanlı resmi bir özlem, kaybedilen doğa ve gerisinde yatan anılar ve hüznün de resmidir. Yahya Kemal’ın ‘..melali anlamayan nesle aşina değiliz..’ şiirsel ifadesinde olduğu gibi; Sarmanlı resmi; kaybedilmiş, ama hatırlandıkça insan gerçekliğini dile getiren ve yeni varoluşları, yeni güzelliklerle konumlandıran bir resimdir. Uygulayageldiği noktacı tekniği, onun resimlerine ayrıca bir güzellik katmakta, ve Türk resmi içinde gerek üslup, gerekse anlatım ve ifade konularında şiirsel yüksek ayar tatlar bırakmaktadır.. Sonuç olarak Fatih Sarmanlı, şiirsel görsel pasajlar oluşturan ve her bir resminde insan ruhunun tatlı hatıralarını çağrıştıran, anlamlı renk armonileri ve ifadeleri meydana getiren bir ressam olarak karşımıza çıkmaktadır…”

Sanatçının bir tablosu
Sanatçının başka bir çalışması

Fatih Sarmanlı
1960 Bursa doğumlu. 1981 Bursa’da kendi kurduğu atölyesinde resim çalışmalarına başladı. 1993’te Sanatsal çalışmalar yapmak için İtalya’ya gitti; Floransa, Roma, Milano ve Venedik‘te bulundu. 1996 yılından bu yana İstanbul Beyoğlu’ndaki kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir Cevap Yazın