Kitap: Ömrümden Uzun İdeallerim Var

Ümit Gezgin

Bir kitap kurdu olarak, gece gündüz kitap okumanın, ufacık aralarda, boşluk zamanlarında bile kitaplara sığınmanın ve onlardan alınan ilhamlarla kurulan resimlerin, yazıların, denemelerin ve anlatıların ne anlama geldiğini çok iyi bilirim.


Evet, kitap okumayan yazarların, ressamların, tiyatrocuların olduğu düşünülürse, ne olursa, nerede olunursa olunsun kitap okumanın, ötesinde kitap kurdu olmanın çok önemli bir aracı, çok önemli bir özelliği vardır. Kitap kurtları; hayatı daha derinden ve duru bir dille kavrarlar, yüksek bir ruhsal arınma ve düzleme ulaşmışlardır, daha emin ve sakindirler…


Okumadan keyif duyduğum, ne olursa olsun, hayatı olumlu anlamda, güzel şeyler yapma ve kurma adına bir mücadele olarak algılayan insanların anı kitapları… Anı kitaplarında da yalın bir yaşam felsefesi, hayatın içinden damıtılmış realiteler toplamı vardır…Bu anı kitaplarından biri de; Suna Kıraç’ın “Ömrümden Uzun İdeallerim Var” kitabı. Orada güzel sözler, yorumlar ve kalıcı değerlendirmeler ve açıklamalar var. Bunlardan biri, kitabın arka kapağında; “..Bugüne kadar birlikte çalıştığım her kademedeki arkadaşımdan sevgi, saygı ve ciddiyet gördüm. Bunun için mutluyum. Zaman zaman çalıştığıma pişman olduğum anlar oldu, ama geriye dönüp baktığımda dolu dolu bir hayat ve hatıratımı yazacak kadar güzel ve heyecanlı anılar var..”


Suna Kıraç, kitabın önsözünde şunları söylüyor; “Gençliğimde vakit geçirmek için daha çok merak ettiğim kitapları okurdum. O dönemde kitaplar konusunda pek seçici olduğum söylenemez. Oysa daha ileri yaşlarda, anı kitaplarını okumaya başladım. “ Evet, Suna Kıraç gibi, belki her ciddi kitap okuru belli bir yaşa gelince, olgunlaşmaya erince, anı kitaplarına daha fazla yöneliyor. Çünkü anılarda bir samimiyet görüyor.. belgesellik ve onun içindeki yaşanmışlıklar insanı daha fazla etkiliyor.. Zaten anıların temel direği yaşanmışlıklar değil mi.. İnsan ilişkileri, kişinin insanlara, doğaya, çevreye, zamana karşı tutumu ve mücadelesi değil mi.. İşte bu anı kitabında da ben ziyadesiyle bu olumlu, güçlü ve insani mücadeleyi ve anları bütün yalınlığıyla anlatma becerisini, yüzleşme cesaretini gördüm..

Bir Cevap Yazın