NUSRET KARACA”dan YENİ BİR KİTAP


Kadıköy’ün köklü eğitim kurumu İstanbul Kadıköy Lisesi’nin öğretmenlerinden Nusret Karaca, eğitimci kimliğinin yanı sıra yazarlık serüvenine de devam ediyor. Bu zamana kadar birçok farklı türde kitapta imzası bulunan Karaca’nın son kitabı ‘Şimdi Ben Neredeyim?’, Post Yayınevi etiketiyle raflarda yerini aldı. Deneme türündeki kitap, “Sahi, insan neden kaçmak isterdi? İnsan kendinden öte en çok hangi uzaklığa kadar kaçabilirdi? Ötesi var mıydı? Sahi, ötesi olabilir miydi?” gibi sorulara cevap ararken, bizleri içsel bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor.

Nusret Karaca

KİTAPTAN…
Bedenim sınıfta denize karşı dönük sırada oturmakta. Önümde bir bardak çay ve tarih ders notları. Arkadan sessiz ama ihtişamlı gelen bir ses Nusret Karaca’dan. Aklım buralardan çok uzaklarda. Sımsıcak bir oda, karşımda soba, üstünde kestane, dışarıda kar, yanımda sevdiğim insanlar. Pencere kenarına serilmiş döşekli yatak, yer sofrasında çay, sıcacık ortam. Soğuktan üst üste giyilmiş kıyafetler, bir yanda sobaya karşı uzatılmış ayaklar. Dışarısı sessizliğe bürünürken, içeride bitmek bilmeyen sohbet. Televizyon, telefon, okul, iş yok, yarını düşünmek yok. Sevdiklerin var, samimiyet var. Derken Nusret Karaca’nın birkaç dakikalık suskunluğuyla sınıfa geri döndüm. “Neredesiniz?” diye soruyordu. Meğer tek ben değilmişim uzaklarda olan…

Nusret Karaca okulda..


NUSRET KARACA HAKKINDA…
Karagümrük’te başlayan ve Haliç kıyılarında geçen çocukluk ve ilk gençlik yılları… Şimdi Kadıköy’de ikamet ediyor. Eyüp Emniyettepe İlkokulu, Eyüp Lisesi, Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü mezunu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Alibeyköy Lisesi, Şişli Ortaokulu, 30 Ağustos İlköğretim Okulu (Erenköy), Göztepe Ortaokulu (İhsan Kurşunoğlu Anadolu Lisesi görevlendirme), 50. Yıl Tahran Lisesi (Göztepe görevlendirme), Kenan Evren Anadolu Lisesi’nde (görevlendirme) görev yaptı. Halen İstanbul Kadıköy Lisesi’nde tarih öğretmeni olarak görev yapıyor. Öğretmenliği sırasında çeşitli tiyatro oyunları sahneye koydu. Paneller, söyleşiler, kitap fuarları, şiir dinletileri, sergiler, dia gösterileri gerçekleştirdi.

Etkinlikler
Kitap fuarlarında, kültür merkezlerinde, ilk, orta ve yüksek eğitim kurumlarında, öğretmenevlerinde çok sayıda etkinliğe konuk oldu. Yurt içi ve yurt dışında canlı veya banttan yayınlar ile TV ve radyo programlarına katıldı, fotoğraf sergileri açtı. 2007 yılında Dünya İzciliği’nin 100. Yılı Öğretmenler Arası Fotoğraf Yarışması’nda birincilik ödülü aldı. 2018 yılında yine fotoğraf dalında Altınboynuz Group tarafından düzenlenen Erhan Çipa Balat Fotoğrafları Yarışması’nda ikincilik derecesi aldı. Bazı kitaplarda ve yerel gazetelerde yayın yönetmeni olarak görev yaptı. Dergiler hazırladı, fanzinler çıkardı, şiir kitapları derledi. Eğitim, çevre, insan, trafik, tarih, gezi konularında makaleleri ve söyleşileri yayınlandı. Yurt dışı söyleşi ve imza günleri içinde yer aldı (Medya Berlin konuğu olarak Berlin’de 04/11/2018). Kadıköy Life Dergisi, Kadıköy Gazetesi, Bosphorus Sanat (Bahariye Sanat/Sanat Tasarım) dergisinde ve Medya Berlin’de yazılarını sürdürüyor. Bu arada değişik dergilerde ise aralıklarla yazıları yayınlanmakta.

BAŞLICA YAPITLARI…
Bulutların Arasından Öylesine (Şiir)
Hep Mavidir Düşlerim (Şiir)
Ben Haliç’in Çocuğuyum (Nehir Şiir)
Öylesine Esti ki Rüzgâr (Şiir)
Senin Yerin Yüreğim (Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’nı anlatan fotoğraflı çocuk şiiri)
Bir Tadımlık Haliç (Şiir – Derleme)
Ben Haliç (İstanbulum / 80 Kitap 80 Yazar)
80 Semt (2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi)
Tarih Kucak Açınca (Tarih Araştırma)
Şimdi Ben Neredeyim
Derinlik (Derleme / Öğretmen ve öğrenci denemeleri/1,2)
Bir Demet Şiir (1/2/3/4/5/6) [Öğretmen, öğrenci, veli şiirleri]

Bir Cevap Yazın