KADIKÖY’de SOKAK SANATÇILARI ve PERFORMANS SERGİLEMEK

Nusret Karaca


Hafta içinde bir gün…Akşam çok ender evde bulunduğum bir zaman dilimi. Bir yandan kitap sayfaları arasında yolculuk yaparken bir yandan da gözlerim arada bir TV ekranına kayıyor, kulaklarım da dinlemede.

Bir ara Kadiköy’deki “Sokak Sanatçıları”nın performans sergilemeleri sırasında karşılaştıkları bazı sorunları dile getiren bir bölüme daldım.
..

Bahariye’de bir performans sanatçısı

Ertesi gün. Bahariye deydim. Önceki akşam sorunlarını dile getiren kadın sanatçıyı performans gerçekleştiren arkadaşının yanında sırasını beklerken görünce yanına yaklaştım. “Sizi akşam izledim. Sıkıntılısınız!” diyerek yanına yaklaştım, kendimi tanıttım ve ayaküstü kısaca söyleştik. İşte bir sokak sanatçısının “Canlı Heykel Performansı” sergilemeleri konusunda düşünce ve isteklerinden belleğimde kalanlar..
..
-Biz Performans Sanatçısıyız. Zor bir iş yapıyoruz. Dilenci değiliz.
-Genellikle Bahariye’deyiz. Bazen, aşağıya Çarşı’ya iniyoruz. Esnaflardan şikayet oluyor. Gürültü nedeniyle belki. Aslında onlar da haklı. Ama biz de sanatımızı sergilemek istiyoruz. Bizim performans gösterimiz sesli de değil.
-Sahilde olduğumuz zaman yine oradan uzaklaştırılıyoruz. Büyükşehir ve Kadıköy Belediyesi kullanım alanları yetki sorunu deniyor.
-Gelirimiz burdan. Yaşamımızı sürdürmek için bu performanslar. Hazırlanmak uzun sürüyor, İşimiz de kolay değil, zor. Uzun süre hareketsiz kalıyoruz. Ancak kutuya para konunca hareket yapıyor ve poz değiştiriyoruz.
-Umarız bize kolaylık sağlanacaktır.

Evet! …Oradan. ayrılıp Bahariye’den Boğa’ya doğru yol alırken bir yandan diğer sokak sanatçılarının kukla gösterileri, gitar, keman, saz, kanun, klarnet… ezgileri…solo şarkıları, türküleri eşliğinde kendi iç dünya’m ile bir de baktım ki sahildeyim.
Sokak sanatçıları..
İstanbul’un vazgeçilmezleri…yıllardır..
Kim unutur Paganini Bülent‘i Beyoğlu’nun müdavimlerinden.
Ya da yüreklerde iz bırakmış diğerlerini…
Esnaf ve halk rahatsız edilmeden, gönüllere girilerek bir orta yol bulunmalı bizce..
Can Gürzap‘in bir sözü geldi aklıma.
“Sanat Beynin Vitaminidir.”
Bu aralar vitamine öyle çok ihtiyacımız var ki!..
Ve de ruhumuzun dinlenmeye…
Ne dersiniz!

Kadıköy’de bir sokak müzisyeni

Bir Cevap Yazın