RESSAM LÜTFÜ GÜNAY’IN ARDINDAN

Ümit Gezgin

  Resim sanatına kendine özgü tarzıyla önemli katkılarda bulunan bir ressam Lütfü Günay. Geride bıraktığı eserler, bu alanın soylu sanatçıları için vazgeçilmez örnekler olarak yer aldı. Yeni yetişecek sanatçılar için de her zaman için yol gösterici olacaktır.

Sanatçının bir eseri

Resmin  uzun soluklu bir gerçeklik olduğunu çok iyi biliyordu Lütfü Günay. Resmini günübirlik değerlere feda etmedi. Kişiliğini birtakım küçük çıkarlar uğruna zaafa uğratmadı. İnandığı ve bildiği estetik doğrular uğrunda sürdürdü sanatsal mücadelesini. Sahte sanata ve sahtekar sanatçılara prim vermedi ömrü boyunca. Diğer gerçek sanatçı arkadaşlarına ve genç yeteneklere de bu doğrultuda öncülük etti.. Sanatın bir kişilik meselesi olduğunu çok iyi biliyordu. İnandığı doğrultuda sanat üretimini de ölene kadar sürdürdü.

Lütfü Günay resmi

Doğayla bağdaşık bir resim kültürüne sahipti. Köklerini oluşturan bu doğa; ağaçların, tepelerin, minik, sevimli evlerin; kasabaların, köylerin, sayfiye yerlerinin dünyası.. Mavilerin, sarıların, yeşil ve turuncuların dünyası içinde devinip duran gerçekliğin dünyası. Ressam-Yazar Celal Binzet’in dediği gibi; “..Yaşanan çevrenin izdüşümü belleğin girişik kanallarında birikip arınarak, ayıklanarak kendini açığa vurur..” Böylesi bir birikimle sanatsal yolculuğuna devam ediyordu o da.. Birikime dayanarak.. Doğa, gözlem, çevre; kendi varlığının bütünlüğü içinde yeni bir harmana dönüşüyor ve görselliğin lirik ve ontolojik düzlemine taşınıyordu…

Sanatçının eserlerinden biri

Lütfü Günay kendisine özgü resim dili oluşturmanın ötesinde, bu dili korumanın eşsiz sanatçısı olarak da yaşadı dünyamızda. Bize, algının ve estetiğin özgün modellerini bıraktı. Resmin, bir varoluş sorunu olduğunu, estetiğin ‘kendin olmak’ anlamına geldiğini, onun resimleriyle bir kez  daha öğrendik…

LÜTFÜ GÜNAY

Lütfü Günay, 1924 yılında Çanakkale Kilitbahir’de doğdu. 1949’da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü Zeki Kocamemi atölyesinden mezun oldu.

Sanatçının eserlerinden..

1967-1993 yılları arasında Ankara Türk Amerikan Derneği resim kurslarını yöneten Günay, ilk sergisini ressam Adnan Çöker ile 1953’te Ankara’da Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde açtı.

Sanatçının çalışmalarından..

ABD, Almanya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Hindistan başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerine katıldığı grup ve karma sergi sayısı 250’ye ulaşan Günay’ın İstanbul ve Ankara’daki Resim ve Heykel Müzeleri’nde, İş Bankası, Ziraat Bankası, Kültür Bakanlığı, Milli Kütüphane, TBMM gibi kurumlarda ve yurt dışında eserleri bulunuyor.

Bir Cevap Yazın