2021 “Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı Yılı” ilan edildi

İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULÜNÜN 100.YILI’nda

2021 “Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı Yılı” ilan edildi

….

Nusret Karaca

Bugün 12 Mart 2021

Bu yıl,sözleri Mehmet Akif Ersoy’a,bestesi Osman Zeki Üngör’e ait,bağımsızlığımizın sembolü İstiklal Marşımızın kabulünün 100.yılı.

Cumhurbaşkanı Sn.Recep Tayyip Erdoğan’ın geçenlerde açıkladığı gibi 2021 yılı “Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı”yılı ilan edildi.Bu konu kapsamında yıl içersinde çok farklı etkinlikler de düzenlenecek.

….

Türkiye’de ilk defa bir milli marş yazılması girişimi, 1920’de Genelkurmay Başkanı İsmet İnönü tarafından yapıldı. Maarif Vekili Dr. Rıza Nur’u ziyaret eden İnönü; milli heyecanı koruyacak, milli azim, gayret ve imanı besleyecek,zinde tutacak bir marşın yazılmasını, ordu adına teklif etti. Yarışma, Maarif Vekaleti’nin genelgesiyle okullara duyuruldu Ayrıca basın yoluyla da “Türk şairlerinin dikkatine” sunuldu.

Yarışmaya 724 eser katıldı.Ancak hiçbiri milli marş olmaya layık görülmedi. Böyle bir marşın ancak Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılabileceği ancak kendisinin ödül olarak verilecek para meselesinden dolayı yarışmaya katılmadığı da ağızlarda dolaşıyordu.

1.TBMM’de Karesi (Balıkesir) milletvekili olarak yer alan arkadaşı Hasan Basri Bey, (Çantay)

para meselesinin kaldırıldığını söyleyerek, Akif’in yarışmaya katılmasını sağladı. Mehmet Akif Ersoy’un şiiriyle birlikte üç parça orduya gönderilerek, asker üzerinde tesiri en fazla olan eserin tespit edilmesi istendi. Cevap olarak Mehmet Akif’in şiirinin beğenildiği bildirildi, 12 Mart 1921 tarihinde de İstiklal Marşı kabul edildi.

Bugün 12 Mart 2021

Bu yazının altına, pandemi nedeniyle

okullarda eğitim ve öğretime ara verilmesi öncesi İstanbul Kadıköy Lisesi’nde gerçekleştirilen törenden iki fotoğrafı da eklemek geldi içimden…

M.Akif Ersoy yılında, M.Kemal Atatürk’ün gelecek nesilleri emanet ettiği öğretmenlerimiz ile Cumhuriyet’i yaşatacak , yüceltecek gençlerimizin böyle anlamlı günlerde nice etkinlikler düzenleyeceklerine inanarak…

Ve de geçmiş etkinliklere imza atanlara bir vefa olarak!

“Bu vatan hepimizin”

Korkma,sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;

Bir Cevap Yazın