ŞİİR YOLU SERGİSİ’ne DAVET

Nusret Karaca

 …

“Şiir seven insanı da sever ” demişti bir edebiyat toolantısında Salah Birsel.

Ne güzel ve anlamlı bir söz!

Cahit Sıtkı Tarancı’da boşuna “Herkes dünyaya kendi penceresinden bakar.Şair damdan bakandır.” dememiş.

Gerçekten de öyle.

Hele böyle günlerde ya sanat olmasaydı!

Benim de üye olduğum Türkiye Yazarlar Sendikası Bakırköy Belediyesi ve Bakırköy Sanatçılar Derneği ile ortak bir projeye imza attı. “ŞİİR YOLU SERGİSİ”

Bu sergiye çağrı için de bir metin kaleme alınmış ve bizlere yollanmış.

Biz  bu çağrıyı  Kadıköylülere duyurmak istedik

Buyrun işte “ŞİİR YOLU SERGİSİ’

*********

21 Mart Dünya Şiir Günü kutlamaları kapsamında 20 Mart 2021’de Bakırköy Belediyesi, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) ve Bakırköylü Sanatçılar Derneği (BASAD) işbirliğiyle ülkemizin 21 şairinden seçilen 21 şiirinin sergilendiği Şiir Yolu Sergisi BASAD’da açıldı. Serginin açılış konuşmasında Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, 21 Mart Dünya Şiir Gününde ülkemizin topraklarının yetiştirdiği çok değerli şairlerimizin şiirlerinin sergilenmesinden ve organizasyondan sevinç duyduğunu belirtti. Bakırköy Belediyesinin TYS’ye ev sahipliğinden, kültür-sanat etkinliklerine verilen destekten de mutlu olduğunu vurgulayan Dr. Bülent Kerimoğlu, konuşmasında zor günleri geride bırakıp aydınlık, şiir gibi günlere kavuşmayı diledi.

TYS Genel Başkanı Adnan Özyalçıner de açılış konuşmasında Sendikanın Genel Merkezinin Bakırköy’e taşınmasından ve birlikte yapılacak edebiyat ve sanat çalışmalarından dolayı sevinçli olduğunu söyledi. TYS’yi güzel bir Kültür Merkezinde ağırladıkları için Bakırköy Belediyesi ve halkına teşekkür etti. Şiirin çoğunluğun sesi olduğunu, barış olduğunu; şiirin eşitsizliğe, özgürsüzlüğe, savaşa karşı olduğunu ve kardeşliğe, birlikteliğe uzanan en kestirme yolun şiirin yolu olduğunu söyleyen Özyalçıner, şiirin direncimiz olduğunu, bir sevda türküsü olup insanları umutla sarıp sarmaladığını da konuşmasında vurguladı. Şair Sennur Sezer’in “Kalıt” adlı şiirinde “Sabahı yaz, geceyi kimse anmasın /şiirin ağıtları andırmasın!” dediğini anımsattı. Özyalçıner, “Şiirin getirdikleri bugün nevruzda açacak olan baharın çiçekleri gibidir,” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

BASAD Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Gülek’in katılamadığı sergi açılışında BASAD Edebiyat Kurulu Başkanı Gülşen Musa Şenderin de bir konuşma yaptı. Kültür ve edebiyat adına büyülü adımların işbirliğiyle Bakırköy’de atılacağını umduğunu konuşmasında belirten Şenderin, şiirle barışa, aydınlığa ulaşmayı diledi. Programı sunan TYS Yönetim Kurulu Üyesi Nuray Gök Aksamaz ise Dünya Şiir Gününün ve Şiir Yolu Sergisinin amacı hakkında bilgi verdi. Etkinliğe katılanların şiirlerini seslendirdiği Şiir Yolu Sergisi Bakırköy BASAD’da 31 Mart tarihine dek 12.00-17.00 saatleri arasında gezilebilecek. 

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI :Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Akşit Plaza No:12 Kat:9 Beşiktaş / İstanbul

Bir Cevap Yazın