“DÜŞ KENT SEÇKİSİ” ÇIKTI

“Pandemi Günleri’nde Kadıköy Yazıları”

“DÜŞ KENT SEÇKİSİ” ÇIKTI

         Nusret Karaca

         ……………………….

  Kadıköylü Tanseli Polikar‘ın Edebiyat çalışmaları hız kesmiyor. Büyük bir özveriyle yıllardır Kadıköy’de çıkardığı  “Düş Kent Fanzin”inde yer alan yazarların, şairlerin çalışmalardan örneklerle düzenlenmiş bir seçki ile çıkıyor bu kez karşımıza.

  Yıllardır tanırım Tanseli Polikar’ı Kadıköy’de bir çok etkinlikte birlikte olduk. Uzun yıllar görev yaptığım İstanbul Moda’nın köklü kurumlarından Kadıköy Kız Lisesi, şimdiki adıyla İstanbul Kadıköy Lisesi’nde de bir çok kez etkinliğimize katıldı.

Öğrencilerimizle söyleşti, kitap imzaladı.

Bunun yanı sıra kendisinin bir süre görevli olduğu yine Moda’da bulunan “Salih Zeki Kolat Kültür Evi”nde beni, Mehmet  Tanju Akerman‘ı ve Mustafa Yılmaz‘ı konuk etmiş edebiyat severlerle buluşturmuştu.

Geçtiğimiz günlerde, Kadıköy Bahariye’de sıkça uğradığım bir kitabevine sürükledi ayaklarım yine beni. Kitabevi raflarında göz gezdirip “Düş Kent Fanzin”in  yeni sayısını ararken telefonum çaldı. Arayan eğitimci/yazar arkadaşım Nuray Gök Aksamaz‘dı. Bana kendisinin son yapıtı ile bu seçkiyi posta yoluyla göndereceğini söyledi. Bir kaç gün sonra yapıtlar elime ulaştı. Bu kez sayfalar arasında bir yolculuk başlamış oldu.

Yapraklarını çevirdikçe, bir çok tanıdık yüzle karşılaştım. Aradan bir kaç hafta geçtikten sonra yine bir telefon ve karşımda yine tanıdık bir ses. Tanseli Polikar’ın sesi.

Kendisiyle “Düş Kent Fanzin” ve “Düşkent Seçki”nin yolculuğunu konuşmak fırsatını da bulmuş oldum böylelikle. İşte Tanseli Polikar’ın bu çalışmalarla ilgili olarak bize yaptığı açıklamalar.

       “DÜŞ KENT fanzini, 1998 yılından bu yana kotarılıyor. Başta şiirler olmak üzere üzere, sohbet, deneme yazıları, düzyazılar var. Ancak bu açıdan  ağırlık öykülerde. Ön ve arka kapaklarımızın içleri ise genelde kitap tanıtımlarına ayrılıyor.

         İki önemli nokta Düş Kent’in belirleyicisi: Birincisi bir grup şair ve yazarın  çekirdek kadroyu uluşturması. Her iki haftada bir mekanımız olan Kadıköy semtinde buluşup hem sohbet, hem de yazın üzerine bir paylaşımımızın olması. Ancak şimdi içinde bulunduğumuz pandemi nedeniyle  bu buluşmalar pek gerçekleşemiyor, doğal olarak. Herkes gibi bizim de haberleşmelerimiz  bir süredir  sanal ortamda kalıyor.

         Düş kent’de yer alan ürünler  genelde bu gruba ait. Ancak doğal olarak bize katılmak isteyenler de ürünleriyle fanzinimize hoş geliyorlar. İkinci husus fanzinin değişmez özelliği olan tıpkıbasımla çoğaltılması. Böylece basım kurallarından etkilenmeyen ve kar amacı gütmeyen bir çalışma oluyor.

          DÜŞ KENT SEÇKİ’İMİZE  gelince: Gerçi kısa bir ara verdik ama sonuçta 1998 yılından beri bu fanzini, Kadıköy’de yapıyoruz. Bu uzun bir zaman aralığı. Bu nedenle dergimize emek veren arkadaşlarımıza  önerimizi götürdük ve böyle bir seçki yapmayı planladığımızı bildirdik. Kalıcı olması dileğiyle.

         Sıcak bakanlar yapıtlarını paylaşmamıza onay verdiler. Böylece seçkimizde 18 yazarımızın öykü, şiir ve düz yazıları yer aldı. Kısaca özgeçmişleri ve fotoğrafları da tanıtıma dahil oldular. Zaten bu seçkide yer alan ürünlerin çoğu daha önce fanzinimizin değişik sayılarında yer almıştı.

          Bir diğer önemli husus ise şu anda yaşamıyor olan iki şairimizin de yapıtlarıyla bize katılmış olmaları. Sevgili Emine ERBAŞ ve Esin ÜÇÜNCÜOĞLU. Işıklarda uyusunlar.”                                                         ……………..

Bu gün 30 mart 2021Salı

Yine boş geçmedik.

Yağmurlu bir Kadıköy gününde bu kez de Kadıköylü bir başka edebiyat  gönüllüsü, üretken bir kişinin son çalışmalarını tanıtmaya çalıştık  bu sayfalarımızda.

Kadıköy sanatla, sanatçılarıyla daha bir güzel!

Bir Cevap Yazın