Dergiler Arasında: Masa, Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi

Berat Balıkkaya

Kültür Sanat dergiciliği önemli bir boyutu oluşturur kültürün gelişmesinde. Geçmişten günümüze bakıldığında, gerek edebiyat dergileri, gerekse de plastik sanatlar dergileri sanat alanının önemli kültür gerçekliğidir. Edebiyat alanında nasıl Varlık Dergisi köklü bir dergi olarak uzun yıllardır varlığını sürdürüyor; Yaşar Nabi Nayır’dan sonra da çocukları derginin varlığını koruyorlarsa; Hamit Kınaytürk’ün kurduğu Sanat Çevresi Dergisi de, otuz yıl boyunca her ay yayınını sürdürmüş, ama maalesef Hamit Kınaytürk’ün vefatından sonra sürmemiş ve dergi kapanmıştır.

Şimdilerde kültür sanat ve edebiyat dünyasına bakıldığında yeni yeni dergiler de kültür ortamına çıkmıştır. Bavul, Öykü Gazetesi, Kafkaokur, Masa vb. Masa Dergisi Nisan 2021 sayısının kapak konusunu resim sanatının kadın duayenlerinden Frida Kahlo’ya ayırmış. Böylece dergi, edebiyatın yanı sıra plastik sanatlara da sayfalarını açtığını bir kez daha göstermiş oluyor.

Dergideki gerek kapak, gerekse de iç desenleri çizen Sıla Erdemgür’ü tebrik etmek gerekmektedir. Yalın ve güçlü ifadeyle özgün anlatımının yanında, karakterleri de çok iyi vermiştir. Betül Şükür’ün “Acılarına Çiçek Açtıran Kadın: FRIDA KAHLO” başlığıyla kaleme aldığı yazı, Kahlo’yu derinlemesine bir kadın duyarlılığıyla anlatması, acılarına ve sanatına tanıklık etmesi bakımından önemli. Şunu diyor Betül Şükür; “Uçmak için kanatları varken ayaklarına ihtiyaç duymadığını söyleyen ve yaşadığı tüm zorlukları iflah olmaz hayat neşesiyle sıfırlayan bir Zümrüdüanka kuşuydu Frida Kahlo..”

Derya Özel’in; “Zafer Kırmızısı” yazısı da yine dergideki kalıcı ve özgün yazılardan. Özel; “Her kadının kendini iyi hissetme ve özgüvenini yükseltme yöntemleri vardır..” sözüyle giriyor yazısına. Ve, devamla; “..1930’larda kadınlar için modernliğin birinci şartı haline gelen ruj aynı zamanda savaş ekonomisini kalkındırmanın da bir yolu olarak görüldü. Müthiş bir stratejiyle kırmızı ruju savaş ekonomisinin belkemiği haline getiren reklam kampanyaları başlatılmıştı..” Yazı, hem bilgi dolu, tarihi bir perspektifle ele alıyor konuyu, hem de anlatım tarzı bakımından yalın ve kuşatıcı bir ifadeye sahip olarak okuyanı kuşatıyor.

Yine Nur Neşe Şahin’in yazısı da bu ayki Masa Dergisi’nin önemli yazılarından.. Yazıda önemli tespitler var; “… Mutlu idealist kuzuları yaralı vahşi tilkilere dönüştürürken zaman, eli kolu çiçek dolu, herkesin başından dökeceği konfetileri ceplerinde taşıyan insanlar hep daha fazla sevilmek ister.”

Bir derginin bütün yazı ve resimlerinin mükemmel olacağı anlamına gelmez. Elbet, bazıları daha iddialı olacaktır. Bu ay için bizim gözlemlediğimiz bunlar. Ama, bütün yazı, çizi gayretlerini ve elbet masa’yı takdir etmek gerekmektedir…

Bir Cevap Yazın