Turan Asan Poster Sergisi “Eğitim Özgürleştirir!”

“Eğitim Özgürleştirir!

Turan Asan Poster Sergisi”

Değerli sanatçı Turan Asan’ın Poster Sergisi Pinelo Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Çok yönlü bir sanatçı kimliğe sahip olan Asan, görsel sanatların birçok alanında yaratıcı faaliyetlerini sürdürüyor. Bu sergisi de yine kendi kariyerinin önemli bir noktası olarak algılanmalıdır.

Sanatçı bu sergisiyle ilgili şunları dile getirmektedir:

Eğitim bir insan hakkıdır. Ülkeler, ayırt etmeksizin toplumun bütün bireylerine eşit, adil, kaliteli ve ücretsiz eğitim sağlamalıdır. Kötü eğitim politikaları nedeniyle çoğu insan eğitimden yoksun kalmakta ya da kalitesiz ve vizyonsuz eğitim-öğretim nedeniyle aydınlanmış bireyler yetişememektedir. Bundan dolayı bilimde, teknolojide, sanatta üretim yapılamadığı gibi, toplumsal ve ekonomik kalkınma da bir türlü gerçekleşememektedir.

Bu poster sergisiyle amacım, eğitim ve öğretim bağlamında yapılan yanlışlara dikkati çekmek, toplumsal duyarlılığı arttırmak ve eğitimle ilgili kurumların çağdaş, demokratik bir eğitim anlayışına kararlı bir şekilde dönmek üzere politikalarını gözden geçirmesini sağlamaktır.

Ülkemizde çağdaş, demokratik ve felsefeye dayalı eğitimle yetişen bireyler, ülkedeki bilim ve teknolojinin yetersizliği nedeniyle yurt dışına giderek, beyin göçüne neden olmuştur. Yurt dışına giden yetişmiş insanımızın, gittiği ülkelerde başarıdan başarıya imza atmaları, hepimiz tarafından gururla izlenmektedir. Ancak son zamanlarda eğitim kurumlarının, bilimin ve felsefenin ışığından ayrılması yanında yetersiz ve niteliksiz kadrolar yüzünden eğitim bir çıkmaza girmiş durumdadır.

Son söz olarak “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir” ilkesine acilen dönülmelidir.

Bir Cevap Yazın