Sanatçı Heykelleri Toplumsal Bellek İçin Önemli

Ümit Gezgin

Heykel kamusal özelliğinden dolayı nesillerin eğitimi için de ayrıca önemlidir. Sanatçı heykellerinin önemi belki daha da ileri bir boyutta değerlendirilmelidir. Başarılı olmuş, öncü olmuş sanatçıların heykellerinin kamusal alanlarda; parklarda, bahçelerde, meydanlarda olması önemli bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Böylece herkesin görmesi, anlaması ve estetik bir gerçeklikle karşılaşması anlamlarına gelmektedir bu durum.

Var olan sanatçı heykellerinin birçoğunun sanatçısına pek benzememesi ve sanatçısının karakteristik özelliğini göstermemesi elbet kabul edilecek bir durum değildir. Mesela; Münir Nurettin Selçuk heykeli, Kalamış Parkı’ndadır ve sanatçıya benzememektedir, Münir Nurettin oğlu Timur Selçuk bile bu benzememezliğe karşı çıkmıştır. Oysa büst veya figür heykellerinde mutlaka yapılan kişiye heykelin benzemesi, onu gerçekçi tarzda çağrıştırması gerekmektedir. Ondan sonra da sanatçı hangi sanat alanıyla uğraşıyorsa, o alanla da ilintili olması gerekmektedir.

Ressam Osman Hamdi Bey heykeli de keza,  kamusal alanda insanlara sanatsal ve eğitsel bir hizmet vermektedir vermesine ama, ne heykel Osman Hamdi’ye benzemektedir, ne de heykel bir ressamla ilintilidir. Oturan bir hukuk insanıdır adeta koltukta. Kaba ve sanatla ilintisiz bir insanın heykeli yapılmıştır ve Kalamış Parkı’na dikilmiştir..

Güzel ve anlamlı heykel grubu da Fenerbahçe Parkı’na girişteki boş alan üzerine, marinayı gören küçük alan üzerine dikilmiş olanlardır. ‘Küçük Hanımefendi’ filminden ilhamla yapılan heykel grubu içinde; Ayhan Işık, Belgin Doruk ve Sadri Alışık var, bir filim seti sahnesi canlandırılmaya çalışılmış. Heykellerin sanatçılara benzemesi, film sahnesi çok başarılı olarak canlandırılmış, doğal olarak önünden gelip geçenler, heykellerle birlikte poz verenler, filmin içinde yaşıyor hissediyorlar kendilerini.. Yeni nesil de belki sinema sanatçılarını tanımıyorlar ama, bu heykellerle temasları neticesinde bilgilenip, bilinçlenecekler ve sanata yönelebilecekler..

Sanatçı heykellerinin başarılı olması, insanların onlardan haz alması ve öğrenmeleri bakımından da önemlidir. Bu yüzden kamusal alanlardaki heykellerin mutlaka estetik ve gerçeklikle ilgili olması gerekmektedir. Toplumların eğitilmesi için de önemli olan kamusal heykeller ve özellikle de sanatçı heykelleri daha bir itinayla ele alınıp değerlendirilmelidir. Oysa bizde bu heykellere gerekli önem verilmediği ortadır.

Bir Cevap Yazın