ERENKÖY KIZ LİSESİ Yeni Binası Hızla Tamamlanıyor!…

ERENKÖY KIZ LİSESİ YENİ BİNASI HIZLA TAMAMLANIYOR

Nusret Karaca

İstanbul’un tarihi bir asırı geçen köklü kurumlarından biri Erenköy Kız Lisesi. Camia olarak birbirine bağlı, kenetlenmiş, aidiyet duygusuna sahip bir kurum.

Eğitim ve öğretime ilk kez 1911 yılında “Numune Mektebi” olarak “Rıfat Paşa Köşkü”nde kapılarını açan kurum 1916 yılından başlayarak Kız Lisesi olarak (İnas Sultanisi) günümüze kadar faaliyetini sürdürmeye devam etmiş, halen tarihi binalarının yenilenmek amacıyla yıkılması nedeniyle geçici olarak Moda’daki İstanbul Kadıköy Lisesi pansiyon binasında eğitim ve öğretim faaliyetini sürdürmektedir.

….

1999 depreminden sonra benim de görev yaptığım Kadıköy Kız Lisesi (İstanbul Kadıköy Lisesi) olarak bir dönem bizler de Erenköy Kız Lisesi’nin bir dönem misafiri olmuş eğitim ve öğretimi orada sürdürmüştük.

Ben de eğitimci/yazar olarak biri 2013 te olmak üzere öğrencilerimle Erenköy Kız Lisesi rehberlik servisi’nden psikolojik danışman Dr. Beyhan Meriç‘in organizasyonu ile “Milli Eğitim Edebiyat Günleri “ Çerçevesinde iki kez konukları olmuştum. M. Tanju Akerman, Hasan Karayol, Prof. Nilgün Onat‘ın katkılarıyla Haliç Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencileriyle güzel ve anlamlı etkinliklere imza atmıştık.

..

Yaklaşık iki yıldır kendi semtlerindeki okul binalarından uzakta yeni binalarının tamamlanmasını sabırsızlıkla bekleyen Erenköy Kız Lisesi camiasının yeni binalarına kavuşmasına artık çok az bir zaman kaldı. Binanın önümüzdeki aylarda tamamlanması bekleniyor.

Kavuşmanın ardından camiadaki hedef artık yaşanmışlıkların izleri ile dolu tarihi binanın yerine yapılan yeni binalarında nice başarılı ögrenciler yetiştirerek tarihe iz bırakacak çalışmalar gerçekleştirmek.

Kurumda uzun yıllar görev yaptıktan sonra oradan emekli olan ve şimdilerde bir özel üniversitede görevli Beyhan Meriç’e ulaşarak bu konudaki düşüncelerini aldık.

“Erenköy Kız Lisesi bir Psikolojik Danışman olarak mesleğe başladığım ilk görev yerimdi. Okulun eski koridorlarında, zengin kütüphanesinde, ülkeye her alanda katkı sağlamış kadınların bir zamanlar eğitim gördüğü tarih kokan sınıflarında, her bahar rengarenk çiçeklerin açtığı, gözümüz gibi koruyup sevdiğimiz ağaçlarla bezeli bahçemizde öğrencilerimle yüzlerce anım var. Okulun simgesi olmuş mor salkımın güzelliğini, genç idealist öğretmen kadrosunu, bahçeyi dolduran öğrencilerimizin neşeli seslerini öğretmen ya da öğrenci olarak bir zamanlar yolu Erenköy Kız Lisesi’nden geçmiş kim unutabilir? Erenköy Kız Lisesi binasının nesillere mal olmuş tarihi varlığıyla sonsuza kadar yaşayacağını sanırdım. Yanılmışım. Bütün bu güzellikler artık sadece hafızlarımızda. Binanın yenilenmesi elbette güzel. Hele hasar tesbiti yapıldıysa. Ancak azalan yeşil alan ve bundan etkilenen canım ağaçlar, mor salkımlar ve yıllar içinde özenle oluşmuş bahçemizin florasının kaybolması üzücü. Yok olan bina değil, yaşanmışlıklar ve bir tarih aslında. Bunun için üzgünüm. Yeni binamızda nice genç nesillerin yetişecek olması ise tesellimiz.”

….

Evet! Bizler, derinlerdeki bu köklü kurumun yeni binalarına en kısa sürede kavuştuktan sonra başarılı öğrenciler yetiştirerek onlarla bir çok güzel çalışmalara imza atacaklarına, tarihe yeni notlar düşeceklerine inanıyoruz.

ERENKÖY KIZ LİSESİ TARİHÇESİ

….

Cumhuriyet kurulmadan önce Türk Kadınının aydınlanmasına ışık tutan birkaç okuldan biridir Erenköy Kız Lisesi…

Kadıköyün en köklü okullarından Erenköy Kız Lisesinin kuruluş tarihi 1911´dir.

O Yıl Numune Mektebi adıyla Rıdvan Paşa köşkünde açılan okul 1916 yılında Erenköy İnas Sultanisi yani kız lisesi olarak öğrenime başlamıştır.

Erenköy, Çamlıca, ve Kandilli´deki okulların birer kız lisesine dönüşmesinden sonra, Erenköy Mektep Binası son sahibi olan Mabeyinci Faik Beyden 7500 altına satın alınarak Maarife verilir. Mabeyinci Faik Bey Tütüncü Mehmet Halis Beyin ortağı olup, Türkiyenin ilk arsa ve bina spekülatörlerindendir. Yatakhane binası olan Topcu Reisi Hacı Hüseyin Paşa Köşkü de Maarif Vekilliği tarafından son sahibi Beşinci Murat´ın kızlarından Hatice Sultan‘dan satın alınarak, Okulun yatılı kısmı genişletilmiştir. 1945 yılının 22 Şubat gecesi binanın yanması üzerine çok dağınık bir alan içinde öğretime devam eden lise 1954-1955 yılında şimdiki binasında öğrenime başladı.  

1977 de okulumuza bir bina daha eklenmiştir. 1990 Eylül ayında okulun çok geniş bir alanı kapsayan bahçesinde yer alan yatılı bölüm binası Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi olarak eğitime açılmıştır.  

Erenköy Kız Lisesi´nin ülkemizin tarihi misyonu olan güzide okullarından biri olarak Osmanlı Devleti eğitim tarihinde kızların eğitiminde oynadığı rol ve üstlendiği misyon çok önemlidir. 1911 yılından itibaren o dönemde Osmanlı Devleti sınırları içinde olan Libya, Tunus, Şam, Makedonya, Balkanlar vb. bir çok bölgeden kız çocukları Erenköy Kız Lisesinde yatılı olarak öğrenim görmüşler ve Cumhuriyetin ilanından sonra Erenköy Kız Lisesinde öğrenim gören bu kızlar Türkiye Cumhuriyeti´nin doktor, mimar, mühendis, diş hekimi vb her alanda ilk ve en başarılı kadın temsilcileri olmuşlardır. 

Erenköy Kız Anadolu Lisesi tarihinden devraldığı bu mirasla 21. yüzyılda ülkemizin yeni yönetim sistemi ve Yeni Türkiye hedeflerine yöneldiği bu dönemde Türk Milii Eğitiminin amaçları ve hedefleri doğrultusunda Yeni Türkiye´nin bilge nesillerini yetiştiren okullarından biri olmaya devam etmektedir. Erenköy Kız Anadolu Lisesi olarak hedefimiz kızlarımızı aynı zamanda bu ülkenin gelecek nesillerini yetiştirecek anne adayları olduğu bilinci ve duyarlılığı ile akademik bilgi ile öğretim hayatına hazırlarken, ahlaki, milli, ve manevi değerler konusunda da yetiştirmektir. 

Tarihçe Kaynak:

(Saadet Berna OCAKCIOĞLU) Okul Milli Eğitim Resmi Sitesi

Bir Cevap Yazın