Saim Erken’in “Sunbathing” Sergisi, artgalerim’de…

Ressam Saim Erken’in “Sunbathing” sergisi 1-26 Haziran 2021 tarihleri arasında artgalerimKARAKÖY’ün ev sahipliğinde sanatseverlerle buluşuyor.

Türk figür resminin çağdaş temsilcilerinden olan Saim Erken, kendi üslubunun izleğinde gerçekleştirdiği çalışmalarını sergilediği bu sergisinde, yine resmin bir tutku ve özgünlük olduğunu bir kez daha göstermiş oluyor.

Onun deniz insanları veya denizde, kumsalda bir arada insanları, iletişimsizliğin pandemi döneminde iyice zorunlu hale dönüştüğü dünya gerçekliğinde, bir arada, güneş altında var olma iletişimi kuran insanların, denizle bütünleşmiş gerçekliği olarak, özgün bir üslubun boyutlarında ortaya çıkıyor.

SAİM ERKEN

1965 yılında Bilecik ilinin Gölpazarı ilçesinde doğdu. 1987  Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Muammer Öner Atölyesi’nden mezun oldu. 1990  Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü’nde Yüksek Lisans programını tamamladı. Yaşamını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir. Saim Erken’in resimleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Müzesinde, Ziraat Bankası koleksiyonunda ve birçok özel koleksiyonda yer almaktadır.

Sanatı

Eleştirmen yazar Kaya Özsezgin;

Saim Erken yeryüzü gerçekliğine ilişkin olguları bir fotoğraf makinesinin objektifinden gözlemliyormuş gibi, duru ve süslemesiz, yalın bir anlatımla taşıyor tuvallerine. Saim Erken, analoji kökenli bir “psikodram” parodisi kurmakta ve resimlerindeki insan manzaralarını bu parodinin hem gerçek hem de kurmaca yapısı içinde ele almakta ve izleyiciye bu açıdan yansıtmaktadır. Tepki göstermeye koşullanmış izlenimi veren insan grupları bizi yanıltmamalı gene de; bu tepkisizlik, usul usul kazanılmış bir yaşam deneyimini bir çırpıda harcayıvermeyip saklı tutmanın bir işareti olarak da alınabilir.

tümceleri ile anlatır Erken’in resmini.

Sanat tarihçisi Prof. Dr. Kıymet Giray ise;

Saim’in seyahat eden insanları, orta sınıf olarak adlandırılan toplumsal yapı içinden alınan benzer insan kesitlerinin ortak davranış, beğeni ve hareket özelliklerini belgeler. Erken, figürlerin çevrelerini, sıcak ve buğulu bir atmosfere dönüştürerek silikleştirir, titreşimlerle belirsizleştirir. Bu bağlamda, yürüyüp gitme, durarak bir bölgeye bakma, kendi aralarında tartışma eylemleri içinde olan insanların, çevrelerini saran belirsizlik, seyahatin sürekliliğini, gezinin devamlılığını, buna karşın mekânların değişkenliğini vurgulayan Erken yorumlarını yansıtır.

demektedir.

Bir Cevap Yazın