İstanbul’un Meydanları

İsmail Yeniçiftlik

Meydanlar şehrin anlam öbekleridir. Aynı zamanda da tasarım gerçekliği olarak varlık kazanırlar. İstanbul gibi yedi tepeli şehir olarak addedilen ve tarihi binlerce yıl geriye giden bir dünya başkentinin elbet meydanları da ünlüdür.

Kadıköy Meydanı

Sultanahmet Meydanı’ndan, Kadıköy’e ve Üsküdar’a kadar, aslında hem klasik şehir tasarımı ve kültürü içinde, hem de şehrin geniş alanları ve sınır hatları boyunca meydanlar, kültürlerin ve insanların buluşma yeri olarak, kamusal alanın nirengi noktası olarak önemli işlevler görmüşler ve halen de görmektedirler.

Eminönü Meydanı

Üsküdar Meydanı’nda hem tarihi cami ve çeşme vardır ve hemen tarihi iskeleden Beşiktaş’a uzanılır ve hem de geçmişte de, bugün de insanların buluşma noktası olarak ortaya çıkar.

Beşiktaş Meydanı

Keza Beşiktaş Meydanı için de bu durum söylenebilir. Orası da tarihi bir noktadır ve en önemlisi Barbaros Hayrettin Paşa’nın meydanda türbesi vardır, karşısında da Sinan Paşa Cami bulunmaktadır, tarihi Beşiktaş İskelesi de yine önemli bir merkez işlevi görmekte ve kamusal alanın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Sultanahmet Meydanı

Bu Eminönü Meydanı için de geçerlidir. Eminönü Meydanı’nda Yeni Cami bulunmaktadır ki, Mısır Çarşısı ve toptancılar alanları ve iskeleleriyle bu meydan kültür, sanat ve tasarım alanlarının merkez noktası oluşturmaktadır.

Biz bunu Karaköy Meydana için de söyleyebilir. Bankalar Caddesi, İskelesi ve Denizcilik Yolları binaları ve iskeleleri, yine Karaköy’den Tünel’e çıkan mini metrosuyla Karaköy de merkezi bir işlev yüklenmiştir tarih boyunca.

Kadıköy Meydanı için de bu işlev tekrarlanabilir. Eski Hal Binası, yeni Haldun Taner Tiyatro Binası, hep merkezi bir işlev görmüş, tarihi iskelesiyle de bu meydan tasarımı, eski Belediye Binası da ilave edilir ve Kadıköy Çarşı da buna katılırsa, Kadıköy Meydanı’nın işlev ve amacı iyice ortaya çıkmış olur.

Meydanlar var oluş gerçekliğimiz, yaşam ritmimiz ve canlılık alanlarımızdır. Hep güzelleştirilmeli ve hep gözümüz gibi bakmalıyız…

Bir Cevap Yazın