Başarılı Bir Dizi: “Kağıt Ev”

Mükerrem Kayhan

Bir dizi filmin başarısı, onun oyuncularının yanında, güçlü ve özgün, giderek de topluma dokunan, onunla bağlantı kurabilen, değerlerine inen özellikler taşımasındadır da..

“Kağıt Ev” in öyle bir özelliği var. Fırtına ailesi üç çocuğuyla mutlu bir ömür sürerlerken, Ceza Hukuku Profesörü Cihan Fırtına’nın, televizyon yapımcısı Azra İnce ile geliştirdiği yasak aşk ve bu aşkı yanlış anlayıp, ailelerinde temizlikçi olarak çalışan Gülsüm’ün kızı İnci’nin babasının yasak aşkı olduğunu sanan ailenin kızı Cemre’nin İnci’yle kavgası sonrası oluşan kazanın, kızın ölümüne sebep olmasıyla karmaşık bir hal alır.

Babalık ve annelik değerlerinin devreye girmesi, çocuklarını koruma ve saklama içgüdüsü, sonuçta İnci’nin cesedinin ortadan kaldırılmasını, sitelerinin bahçesine gömülmesini doğurur ve iş ortadan kalkmaz, daha karmaşık, vicdan azabının devreye girdiği travmatik durumların yaşanmaya başlanmasına sebep olur.

Çünkü İnci başarılı bir hukuk öğrencisidir ve ailenin sağladığı bursla da okumaktadır. Ayrıca ailenin oğlu Mert’in de gizli aşkıdır. Bu karmaşık ilişkiler ağı, aile değerleri, vicdan, sorumluluk, ihanet ve hukuğun devrede olduğu içinden çıkılmaz bir ‘arap saçı’na dönüşür.

Hikaye böyledir böyle olmasına ama, bunun ötesinde oyuncu performansı bu başarılı senaryonun, çocukların başına bir felaket geldiğinde ebeveynin üstlendiği kritik ve vicdan sızlatan sorumluluklarının ve tavırlarının ne derece trajik olabileceği durumları da göstermesi bakımından önemlidir. Bir de çocuk eğer psikolojik sorunları olan bir gençse..

Dizi, izleyiciyi konusunun ötesinde oyuncuların performansları bakımından da ekrana bağlamakta, diğer ‘psikolojik sorunlu’ diziler düşünüldüğünde, sorumluluk da verici bir işlev yüklenmektedir. Ben her zaman için dizilerin, evet, özellikle onların pedagojik bir yapıda olmasını önemsiyorum. Bu dizinin de diğer birçoklarından farklı ve önemli işlevi olduğunu, düşünüyorum.

Burada tekrar oyuncuların performanslarına geçecek olursak; en başarılı oyuncu bence elbet Cihan Fırtına.. Aile babası sorumluluğu, ihanetle karmaşık hale gelmiş ruh durumu ve vicdan azabı, bir hoca olarak sorumluluğu, samimiyeti ve karmaşık karakteriyle, iyi bir performans çıkarıyor. Keza, Aylin de.. Ama bundan öte, dizide en başarılı performansı, Türk izleyicisinin tam tanımadığı televizyon program yapımcısı rolüyle Azra İnce… Oyunculuk kabiliyeti, karakteri ifade etme potansiyeli ve backgroundundaki eğitim kalitesiyle Azra İnce, yani Tuvana Türkay, en başarılı oyuncu olarak, Cihan hoca; Erdal Beşikçioğlu’ndan sonra kabul edilmelidir…

Bir Cevap Yazın