Masumiyet ve “Masumlar Apartmanı”

Özge Bulut

“Masumlar Apartmanı” Dr. Gülseren Budayıcıoğlu‘nun romanından uyarlanan bir dizi. Kısaca dizinin hikayesini başta anlatmak lazım. İnci, (Farah Zeynep Abdullah), korumacı dedesi ve erkek kardeşiyle birlikte yaşamaktadır. Çünkü onlar da sorunlu bir aileden gelmektedirler. Bir tesadüf İnci, Han, (Birkan Sokullu)’yla tanışır. Han da zaten sorunlu ve takıntılı bir ailenin çocuğudur ve takıntılı ablaları; Safiye, (Ezgi Mola) ve Gülben (Merve Dizdar)‘la birlikte yaşamaktadır. Küçük bir kız kardeş ve yine hasta bir baba da aynı evde, kendi apartmanlarında kalmaktadırlar.

Aslında Türk toplumuna benzeyen bir aileler karmaşıklığı söz konusudur. Sevgisiz büyümüş çocuklar, hayat içinde geçmişlerindeki travmatik yaşantılarını büyüdüklerinde normal hayatlarına da yansıtmakta, sevgisiz, hırslı, yalan bir dünyanın içinde birbirlerine mutsuzluk vermektedirler. Tüm bunların düzelmesi, hiç değilse kısmi olarak iyileştirilebilmesi için insanların geçmişle, çocuklukları, aileleriyle yüzleşmeleri gerekmektedir.

İşte Gülseren Budayıcıoğlu’nun senaryolara aktarılan romanları son zamanlarda bu işlevi görmektedir ki, peş peşe ekranlara aktarılmaktadır. Gerçekten de Türk toplumunun psikolojik ve toplumsal gerçekliği “Masumlar Apartmanı”nda da çok güzel bir şekilde özetlenmiştir. Oyuncu performansı yüksektir. Her oyuncu, birinci veya ikinci rolde olsun, oyununun hakkını vermektedir. Bunun yanında ‘Masumiyet’in ne kadar önemli olduğu, yaşanmış acıların tekrar canlanmaması için neler yapılması gerektiğini, dahası birlikte yaşamanın ve dayanışmanın ne derece gerekli olduğunu, diziden pek güzel çıkarabiliriz.

Her şeye rağmen dayanışma ve aile olmanın ruhunu verir bize Masumiyet Apartmanı ve bu yönüyle de, bütün aksaklıklara, bütün takıntıları ve saplantılı ruh hallerine rağmen, Türk toplumu ailesine, birbirine düşkün, sosyal ve manevi bir ailedir ki, bunca olumsuz gelişme ve duruma rağmen, çözülmemiş, sağlamlığını ve sağlıklılığını korumakta ve geliştirmektedir.

Masumiyet Apartmanı sonuç olarak oyuncularının da büyük katkılarıyla unuttuğumuz travmaları bize hatırlattığı, takıntılarımızla yüzleştirdiği kadar, aile, sadakat ve masumiyet gibi ulvi değerlerin ne kadar önemli olduğunu hatırlatması bakımından çok önemli bir işlev görmektedir…

Bir Cevap Yazın