Sait Faik Ödülü: Şermin Yaşar’a

Özlem Yüzüak

Yazarı güçlü kılan, anlatımındaki yalınlık ve ifadelerindeki özgünlüktür. Her yazar, mutlaka Sait Faik gibi Türk edebiyatının mihenk taşı bir hikayecinin adını taşıyan bir ödülün sahibi olmak ister. Her yazar, doğal olarak büyük yazarlara öykünür. Dünya yazınını takip etse bile, sonuçta her yazar kendi anadilinin yazarlarının ırmağında yıkanır.

Sait Faik, Ahmet Hamdi Tanpınar, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Yaşar Kemal, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Ahmet Mithat Efendi, Ahmet Rasim, Orhan Pamuk, vb. bu ülkenin önde gelen, Türkçeyi özgün bir anlatım biçemiyle kullanan yazarları olarak, bütün yazarlara yol göstermektedir.

Şermin Yaşar, gerek “Deli Tarla” kitabı, gerekse de diğer çocuk kitaplarıyla özgün bir dilin edebiyatçısı olduğunu kanıtlamıştır. Zaten, Deli Tarla kitabında da bunu özgün bir anlatımla dile getiriyor: “Bazen hayat gizler kendini… Sımsıkı çekilmiş perdelerin ardına saklanan utangaç eviçlerine, kapıların ardında, güneşin terk ettiği sokaklarda, o bıyıkaltı gülüşlerde, mühürlenmiş ağızlarda, yüze düşen gölgelerde, ketum yüreklerde, harflerin kıvrımlarında, kelimelerin dilsizliğinde, sonsuz susuşlarda, hiç düşülmeyen yollarda, hep beklenen aşklarda, hiç beklenmedik sonlarda gizler kendini hayat…”

Bir yazarın başarısı ve gücü sadece kelimeleri kullanma biçiminde yatmaz, ondan öte, ‘anlam’a içten bir tutkuyla ulaşmasında da yatar. Yaşar’ın yazarlığı, insana, çocuğa, doğaya, aileye samimiyetle ulaşma isteğiyle biçimlenmiş. Sait Faik ödülüne uzanan çizgiye başarılı adımlarla, özgün bir dili örgüleyerek haklı olarak ulaşmış.

Kadın yazarlarımızın başarısı alkışlanacak düzeylere ulaştı. Adalet Ağaoğlu’ndan, Elif Şafak’a, Ayşe Kulin’den, Ayfer Tunç, Nazlı Eray,  Canan Tan’a kadar; farklı anlatım biçimlerine ve konulara sahip kadın yazarların varlığı, aynı zamanda edebiyatın dilinin onların kalemlerinde özgün ve kalıcı bir detay varlığına ulaşması çok önemli sonuçlar doğurmuştur.

Sonuç olarak Şermin Yaşar yazarlık kariyerinin önemli dönemecinde, “Deli Tarla” kitabıyla haklı olarak Sait Faik ödülünü almıştır…

Bir Cevap Yazın