Ümit Gezgin’in Resimleri

Özgün Tuna

Sanat eleştirisine ve görsel sanatlar yazınına getirdiği katkıların yanında, Ümit Gezgin’in resimsel yönü, ressam kimliği doğru düzgün algılanmamıştır. Resim eğitiminden gelen ender sanat eleştirmenlerinden olan Ümit Gezgin, aynı zamanda nitelikli, özgün bir ressamdır da..

Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nurullah Berk, Elif Naci, Cemal Tollu gibi; sanat eğitiminden gelen tüm nitelikli sanatçılar gibi, Ümit Gezgin de hem kalemi, hem de fırçası olan sanat ve kültür insanlarındandır.

Resimlerindeki İzlenimler

Resimsel kimliği bir izlenimci ekolün, spontan yansımaları üzerine kuruludur Gezgin’in. Doğa, insan ve mekan gerçekliği, ama daha çok İstanbul doğasından, o doğanın da en güzel, el değmemiş gerçekliğinden beslenen formları onun resimsel serüveni içine katılır.

Kah düşsel bir hava, kah izlenimin kendi içinde uyandırdığı görsel, estetik gerçeklikler, kağıdın, tuvalin, yüzeyin üzerinde, anlık izlenimin renk-biçim aktarımı olarak yansır. Çok renkçi ve spontan geçişler, kompozisyon kurguları, anlık izlenimleri ve düşünceleri, şiirsel bir atmosfer oluşturacak tarzda estetik bütünlüğe ulaşır.

Gezgin, bu yönüyle bir şaire de benzetilebilir. Şiir yazmaz belki ama, resimlerinde lirik, coşkusal kompozisyonlar oluşturur. Her bir resmi perspektifi içeren, yaşam dolu cıvıltılar olarak karşımızda yer alır ve müzikalitesi yüksek bir volümde ilerler…

Bir Cevap Yazın