Hürriyet kitapsanat ekinde, Oktay Akbal’la Hilmi Yavuz karıştırılırsa!…

Oktay Akbal da Hilmi Yavuz da, bu ülkenin yetiştirdiği, medar-ı iftiharı edebiyatçılarından. Rahmetli Oktay Akbal uzun ömrü içinde edebiyatın öncü savunuculuğunu yapmış; öyküden, fıkraya, günceden, mektup ve geziye, romana kadar; edebiyat sahasının bütün alanlarında ürünler ortaya koymuş, gerçek edebiyatçılardan biriydi..

Keza Hilmi Yavuz da, özelikle şiir ve deneme alanlarının özgün, kendi sesi olan, derinlikli edebiyatçısı ve entellektüeli olarak, arkadaşı Oktay Akbal’la, bir zamanlar sık sık mektuplaşırlarmış. Mektuplar ortaya çıkınca ve ‘Sanki Her şey Daha Dün Gibi’ kitabıyla yayınlanınca, bizler de iki dost arasındaki mektup arkadaşlığını, edebiyattan, düşün dünyasına, gezilen yerlerden, anı ve acılara kadar her şeyin tanığı olmuş olduk ve kitap üzerine de yazı yazan, 11 Haziran 2021 Cuma günkü Hürriyet kitapsanat ekinde şair Metin Celal‘e şükran duyduk..

Buraya kadar her şey çok güzel güzel olmasına da, dergide basılan Hilmi Yavuz fotoğrafına kim Oktay Akbal ismini koydu?. Böyle bir kültür, sanat ve kitap dergisinde, böylesine büyük bir gaf, böylesine büyük bir hata yapılır mı? Bundan Metin Celal’in hiç bilgisi olmadı mı? Yayın yönetmeni, İhsan Yılmaz da uyuyor muydu?.. Yoksa hepsi topyekün ‘gel keyfim gel’ yaparken, oradaki bir ‘çömez’e mi işi bırakmışlardı?

Bu affedilir bir hata değildir. Türk edebiyatının, biri yaşayan iki büyük duayenini karıştırmak, bunu Hürriyet kitapsanat ekinde yapmak, olacak şey midir?…

Bir Cevap Yazın