Ayça Erkol’un “Bir Kış Gecesi Misafiri” kitabı üzerine

Sinem Kayaalp

Bir yazarı büyüten okudukları kadar, okumak istedikleri, yazdıkları kadar, yazmayı hayal ettikleridir de.. Genç yazar olmak aynı zamanda bütün bunları bir arada barındırır. Çünkü büyük yazarlar, önemli kilometre taşlarını döşemişlerdir edebiyat yolculuğunda ve hem onları okumak, hem de kendi kuşağınız içindekileri takip etmek zorundasınızdır. Yazmak ise, vazgeçilmez bir bilinç serüvenidir. Bunları aynı anda yapmak ve kendi iç gerçekliğinizi ve kimliğinizi aramak da başlı başına bir sorundur. Çünkü yazar olmak, üslubunuzu bulmak anlamlarına gelmektedir.

Ayça Erkol da genç kuşak yazınının önde gelen adlarından biri bana göre. Özellikle de bu kitabıyla.. Onda daha derin ve kuşatıcı anlamlar bulmamın yanında, sanki yazarın iç sesini ve karakterini daha iyi yansıtıyor gibi geldi bana.

Her resim gibi, yazı da kişisellik barındırır, ister sanat yazını, ister bir yorum ve deneme olsun. Bu yüzden edebiyat yaşamının uzun soluklu bir uğraş olduğunu bilmek lazım. Sürekli değişkenlik geçiren, farklılaşan, tekinsiz bir alan olduğunu… Ve yine her yazar, her sanatçı gibi, bu tedirginliği hayat boyu içinde taşıyacaktır.

Yeryüzü dediğimiz kaypak yerden ışık bir anda çekiliverse… güneş elini, ay eteğini çekiverse… dev bir örtü açsak gökyüzünün tam altına ve düşen yıldızları toplasak tek tek… geriye kalan şey karanlık değil, çırılçıplak soyunmuş, artık ışıktan korkmadığı için hiçbir şeyi saklamaya gerek görmeyen insan doğası olurdu…

Ayça Erkol

1976 İstanbul doğumlu. Beyoğlu Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği Lisans eğitimini, Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Özel sektörde, uluslararası bir firmada yönetim kurulu üyesi.

Semih Gümüş ve Murat Gülsoy’un yaratıcı yazarlık derslerine ve atölye çalışmalarına katıldı. Öyküleri VarlıkÖykü GazetesiSözcüklerSarnıç ÖyküÖzgür Edebiyat ve Notos dergilerinde ve edebiyat sitelerinde 2009 yılından beri yayınlanıyor.

İlk Öykü Kitabı “Hiç Aklımda Yokken” 2016 yılında, ikinci öykü kitabı “Sonra Sincaplar Geldi” 2019 yılında ve “Bir Kış Gecesi Misafiri” 2020 yılında Alakarga Yayınları’ndan yayımlandı.

Tomris Uyar hakkındaki biyografik kurgu romanı “Bir Adın Vardı Senin” İndie yayınlarından 2017 yılında çıktı.

“Hiç Aklımda Yokken”, 2017 yılında Ankara Üniversitesi’nin düzenlediği yarışmada yılın öykü kitabı olarak seçildi.

Bir Cevap Yazın