Genç Yazar SUMRU UZUN ve “Mevsim Apartmanı” kitabı

Tolga Buğdaycı

Her yazarın kitabında kendinden mutlaka bir parça vardır. Genç yazar Sumru Uzun’un da, bu kitabında da kendinden parçalar, iz’ler bulmak mümkün.. Aslında, hayat tarzları da yansır metinlerin içine.. Algılamalar, düşünceler ve hayaller..

“Öykü Atölye”lerinin faydası nedir? Tartışmalarının hala yapıldığını düşünürsek, Sumru Uzun’un hayatında da, öykü atölyesinin büyük bir katkısı ve faydası olmuştur.

Burada sağladığı deneyimler, sonuç olarak onun metinlerine ve anlatısına da yansımıştır.

Öykü Atölyeleri, Yazarlık Atölyeleri’nin özellikle genç yazarlara büyük katkıları olduğunu burada söylemek gerekiyor. Sumru Uzun için de bu öykü atölyesi olgusunun büyük bir katkısı var.

Mevsim Apartmanı, umudun ve beklentilerin anlatısı olarak karşımızda duruyor ve bu öyküler, onun yaratıcı yönünün karakteristik boyutlarını en iyi şekilde ortaya koyuyor. Yazmanın bir evren kurma, deneyim ve tecrübelerin aktarımı olduğunu kitap boyutunda çok iyi anlıyoruz..

Sonuç olarak Sumru Uzun genç kuşak yazarları içinde haklı yerini almış yazarlar kuşağından biri olarak karşımızda duruyor…

SUMRU UZUN

1989 yılında Gölcük’de doğdum. Babam emekli astsubay, annem de emekli memur. İki kardeşiz.

Sarar İlköğretim Okulu (2003), Mehmetçik Lisesi (2006), Kocaeli Üniversitesi Kandıra M.Y.O Halkla İlişkiler bölümü (2008), Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik (2014) bölümü mezunuyum. Şu anda Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde yüksek lisans yapıyorum. 

Gazetecilik bölümünde okuduğum yıllar boyunca, TRT Belgesel, TRT Yapım Koordinatörlüğü, ATV ve yerel bir kanal olan ETV’de gönüllü stajyerlik yaptım. Eski TRT spikeri Rahmi Aygün’den diksiyon eğitimi aldım. Artkolik.biz dergisinde “Kadın Bedeniyle Metalaşan Arzular” ve “Yapışkan Kağıtlar Üzerinde Çocukluk Korkuları” isimli inceleme yazılarım yayınlandı.

Instagram’da kitap incelemesi yaptığım bir profilim var; kullanıcı adım “@fiyonkkmakarna”. Fotoğraf çekmekten, öykü yazmaktan ve seyahatlerden hoşlanırım. böylelikle yeni insanlar tanıma şansımın arttığına inanıyorum. Yeni insanlar, yeni öyküler…

Bir Cevap Yazın