Bizans’ta, Aşk’ın ve Şehrin Romanı: “Erguvan Güzeli”

Utku Gündoğuş

Tarihi romanlar her zaman için ilgimi çekmiştir. Özellikle belgelere dayalı, yaşamış şahsiyetler ve bilinen mekanlar üzerinden kurgulanan, yani bir yönüyle gerçekliğe yaslanan romanlar.

Bizim tarihimizle ilgili belgesel niteliği de olan romanların azlığı her zaman için içimi sızlatmıştır. Neden yakın veya uzak, mesela; Osmanlı tarihi ile ilgili, belgelere dayalı, kısaca gerçekçi romanlar yazılmaz da, hep bir fantezi üzerinden romana benzer şeyler kurgulanır..

Çok uzaklara gitmeye gerek yok; Tanzimat’tan günümüze uzanan, Cumhuriyet dönemini de içeren neden doğru düzgün, belgesel boyutu da içeren romanlarımız yoktur ve biz tarihi, romanların içine gizlenmiş, adeta saklanmış pasajlarda ararız da, önemli dönemeçler, olaylar ve tanıklar ve kişiler; yani o dönemin kahramanlarını da içeren tarihsel romanlar yazılmaz ve bu türden romancılarımız da ortaya çıkmaz…

Erguvan Güzeli, batılı bir tarihçi ve romancı Wıllıam Stearns Davis’in, belgelere dayalı, aşkı da içeren, tarihsel romanı.. Bizans dönemini bize hissettiriyor yazar, roman da olduğu için elbet içinde kişiler ve aşk da olacak.. Ama tarihsel gerçekliğinden ödün vermeden yoluna devam ediyor..

Erguvan Güzeli, İsauiralı bir çobanken Bizans İmparatorluğu´na kadar yükselen Leon ile büyük aşkı Antuza´nın romanı. III.Leon olarak 717 yılında tahta çıktığında Bizans´ı ele geçirmek için gelen Arap orduları ve donanmasını güçlü kişiliği ve zekasıyla bozguna uğratan imparator, tarihe geçecek bir zafer kazanmıştı.

Bu zaferde en büyük pay, kuşkusuz, ´rum ateşi´ni icat edip ilk kez bu savaşta kullanılmasını sağlayan Kallinikos´tu. Ama Kallinikos´un kızı Antuza´ya duyduğu derin aşk olmasa, Leon için ne zaferin anlamı vardı, ne de yaşamanın… Kitapseverler Erguvan Güzelinde ölümsüz bir aşka tanık olurlarken, dönemin İstanbul´unu sokak sokak gezecek bugünkü İstanbul´u yeniden keşfedecekler!..

WILLIAM STEARNS DAVİS

1877-1930

 Döneminin Minnesota Üniversitesi Tarih Bölümü’nün önde gelen profesörlerinden. Titizliği ve çalışkanlığıyla tanınmış bir bilimadamı olan Davi, tarihe öylesine gönül vermiş ki, 53 yıllık kısa ömrüne ders kitaplarının yanı sıra 12 tane de roman sığdırmış.

İlk romanı “Sezar’ın Arkadaşı”nı 23 yaşında kaleme alan yazarın yapıtları, kaynak kitap olarak bugün de değerini koruyor…

Bir Cevap Yazın