Aslı Kızmaz’dan “Olmasa da Olur”

Burak Toksöz

Roman sanatı devamlılığı gerektiren bir edebi alan. Elbet, bir irade ve sabrı da içinde barındırıyor. Kişisel anlatı çabası ve otobiyografik özellikler bile olsa, sonuç olarak roman ve hikayelerde dil’i bir ayraç olarak kullanır yazar ve kurduğu dünyanın, çevrenin, insanların ve mekanların özgün anlatılarına soyunur.

Her roman kalıcı bir yapıt olarak ortaya çıkar. Diğer anlatı türlerinden farklı olarak dili en geniş açıyla değerlendirir. Aslı Kızmaz romancılığında da bu süreklilik ve dili kullanma, en önemlisi dili eğlenceli, ironik kılma özelliği kendisini gösteriyor. Bu yönüyle başarılı ve güçlü bir yönü var onun. Zaten yazar da kadın duyarlılığını içeren bu gücü ve yazarlığının özgünlüğünü çok güzel özetliyor:

Biz kadınlar bazen en başından olmayanı oldurmaya çalışıyoruz. Böyle kodlanıyoruz. El attığımız her şeyi düzelteceğimize o kadar inanıyoruz ki ‘onu da’ düzelteceğimize emin oluyoruz. Ama eşek kadar adamlar değişmiyor, olmayandan da olmuyor. Ve evet ne yazık ki bizim bunu anlamamız için iyice sarsılmamız gerekiyor. Farkındayım çok zor; üzücü, gurur kırıcı, yorucu sıfırlanmak… Ama emin olun şahane yanları da var…”

Kadın olmanın bütün duyarlılığını ve olgunlaşmamış, çiğ erkeklerin egemenliğini çok iyi özetliyor bu satırlar. Özgüvenleri yüksek ve her çürümüş ve ham şeyi olgunlaştırmaya, çözmeye çalışan ‘kadın olma’ sorumluluğu ve durumunu, sadece hayat içinde değil, sanat alanında da yüklenmek zorunda kalıyor kadınlar. Özellikle bu toprakların kadınları birer ‘Kibele’ olmak durumundalar. Hamlık, çiğlik ve gelişmemişlik içindeki her şeye müdahale ederek, olgunlaştırarak, yücelterek, bitirerek ve medenileştirerek var etmek.

Aslı Kızmaz’ın yazarlığı aynı zamanda bir tür medenileştirme çabası ve estetiği olarak da algılanabilir. Kendi ayakları üzerinde duran kadın’ın mücadelesi. Ama bu mücadele sadece kendisi için değil, aynı zamanda yaşadığı toplum, çevre ve insanlar için de var olan bir süreç…

Aslı Kızmaz kimdir?
1983 doğumluyum. Asker kızıyım bu sebepten dolayı Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde yaşadım. 9 Eylül Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler bölümü mezunuyum. Sonrasında Birmingham’da eğitim aldım. Türkiye’de 7 kurumsal iletişim departmanında kademeli olarak görev yaptım. Daha sonra kendi şirketimden özellikle dijital alanda kişi ve kurumlara iletişim danışmanlığı yaptım ve de yapıyorum.

Bir Cevap Yazın