TOMUR ATAGÖK, “Kağıt İşler” Resim Sergisi

 TOMUR ATAGÖK 

“KAĞIT İŞLER” 

Resim Sergisi 

30 Haziran – 14 Temmuz 2021 

Yıllarca ürettiğim metal çalışmalarımda vurgulamak istediğim kadının özgürlüğü ve hakları ile doğanın korunması konusundaki odak noktalarıdır. Yalnız metaller dikkat çekici olsa da kâğıt üzerinde yaptığım çalışmalar ürettiğim en önemli eserlerim oldu. Doğada bulduğum kurumuş yapraklar, dallar, ölü böcekler, gazetelerden kesilmiş yazı ya da fotoğraflar ile önemli yazarların dikkatimi çeken sözlerini bir araya getirerek odaklandığım konuları kâğıt üzerinde çalışmaya devam ettim. 

Bugün soyut ile doğal ortamdan birleştirdiklerimi üretmeye devam ediyorum …

Tomur Atagök

Türk resim sanatının duayen isimlerinden, UNESCO UPSD/AIAP Yılın Sanatçısı ödüllü Yıldız Teknik Üniversitesi emekli öğretim üyesi Tomur Atagök’ün yapıtları izleyicileri ile Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Tarihi Hamam Çok Amaçlı Toplantı Salonunda buluşuyor.  

Tomur Atagök’ün yirmi bir eserinden oluşan KAĞIT İŞLER isimli sergi, 30 Haziran-14 Temmuz 2021 tarihleri arasında  11.00-15.00 saatleri arasında görülebilir. Ayrıca aşağıda yer alan QR koddan sergi çevrimiçi olarak da izlenebilir.

Sergi Açılışı: 30 Haziran 2021 Pazartesi, 14.00

Tomur Atagök (1939) 

İstanbul doğumlu sanatçı Robert Kolej’den mezun olduktan sonra ABD’de BFA ve MA (University of California, Berkeley) dereceleri alarak Türkiye’ye döndü. MSÜ Resim ve Heykel Müzesi Müdür Yardımcılığı görevinden sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak üniversitenin Kültür, Basın ve Dış İlişkiler Başkanlığı’nı yaptı. Türkiye’nin müzecilik alanındaki ilk akademik programı olan Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzecilik Yüksek Lisans Programını kurdu ve yürüttü. Sanat ve müzecilik ile ilgili çok sayıda araştırma ve projeyi gerçekleştirmesinin yanı sıra bu alanlarda yazılar yazdı. 2004-2006 yılları arasında, kurucu ekibinde yer aldığı Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin dekanlığını yaptı. Çok sayıda kişisel sergi gerçekleştirdi, ulusal ve uluslararası sergilere katıldı ve ödüller aldı. Tomur ATAGÖK 2006 yılındaki emekliliğinden bu yana Demirciköy, Sarıyer, İstanbul’da çalışmalarına devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın