Galerici, Ressam, Anne: “Teksin Özgüz” Vefat Etti!..

Ümit Gezgin

Teksin hanımın vefatını öğrenince çok üzüldüm. Teksin hanımı, Teksin Sanat Galerisi’nin kuruluş yıllarından tanıyorum. Orada Sanat Tarihi dersleri verirdim. Çok güzel sohbetlerimiz olmuştu. Nice sanatçıya kol kanat gerer, onları yönlendirir, başarılarına başarısı gibi sahip çıkardı.

Keza kızı Ebru ve oğlu Merih de çok iyi kalpli, iyi yetişmiş, değerli insanlardır. Annelerindeki sanat tutkusu, sanatkarlık ruhu onlara da geçmişti. Hem kendi alanlarında hem de sanatla bağlantılı olarak, Teksin hanımın yönlendirmesiyle çok başarılı adımlar attılar.

Eşi Fuat Bey de dünya tatlısı bir insandı. Efendi, cana yakın, güleç, dost canlısı bir insan. Onun vefatından sonra çok üzülmüştü Teksin hanım. Üzüntüsünü pek belli eden bir insan değildi. Sıkıntılıyken bile başkalarına dostluk kanatlarını gererdi.

Teksin hanım, iyi bir galerici ve anne olduğu kadar, aynı zamanda özgün ve başarılı bir ressamdı da.. Yaptığı resimlerin samimiyeti, özgünlüğü hepimiz tarafından takdir ve hayranlıkla karşılanmıştı. İnandığı doğrular için mücadele eden ve bu mücadelelerden asla yılmayan bir karakterdi.

Sanat camiamızın başı sağolsun. Böyle nitelikli insanlarımızı kaybetmek hem hüzün, hem de acı veriyor…

Teksin hanıma tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Ebru ve Merih’in başı sağolsun. Sabırlar diliyorum…

1 Comment

  1. Çok çok üzüldüm. Teksin Hanım’a rahmet, canlarına ve tüm sevenlerine sabırlar diliyorum.
    Tülay Atasoy

Bir Cevap Yazın