Kediler

Tunç Girgin

Her kedinin bir karakteri olduğu ve o karakterin adımlarını hayatları boyunca attığını onlara daha yakından bakıldığında görülecektir. Her şeye karşı çok dikkatli bakan, adeta baktığı şeyi iyi değerlendiren bir yapıya sahip bütün kediler..

Bazı kediler sessiz, içe kapanık, bazıları gürültücü, bağrım bağrım bağırıyor en ufacık bir şeyde. Hakkı olanı aldığı gibi, başkalarının da hakkına gözünü dikiyor. Onların arasında da bir hiyerarşi var. Önlerine mama geldiğinde hepsi koşturmuyor. Belki mamanın yanında bekleşiyorlar ama, güçlü, otoritesi diğerleri tarafından da tanınan kedi yemeğini ilk önce yiyor.. Ama o da bütün yiyeceği bitirmiyor, diğerlerine de bırakıyor yeteri kadar. Böylesine de bir duyarlılıkları var kedilerin.

Tanıdığım her kedinin kendine özgü yapısı, özelliği olduğunu gördüm. Hiç unutmayan, kişilikli yapılarıyla başkalarında da saygı uyandıran bir özelliği var kedilerin.

Size baktıkları zaman bile, kulaklarıyla bütün çevreyi kontrol ederler. Sesleri ayırdederek, iyi, güzel, olumlu ve olumsuz duygu ve düşünceleri ayrıştırırlar. En zor ağaçlara bile onların çok kolay tırmanabildiklerini, en dik duvarlara sıçrayabildiklerini gördüm.

Tek başınalığı ve yalnızlığı bir bilge gibi tercih etmiş yaratıklardandır kediler. Hep düşünür görürsünüz onları. Köpekler gibi gürültücü değillerdir. Sessiz, sakin bir hayatı tercih etmişlerdir. Kendileriyle mutludurlar. Kendi özel alanları vardır ve bu özel alanlarını da kimseyle paylaşmak istemezler.

Bu akıllı, bilge varlıklar, kendi içlerinde yaşadıkları huzuru da çevreye, en önemlisi insanlara aşılarlar. Bizlerin mutlu, huzurlu ve güvenli, giderek hayata daha insancıl bakmamızda kedilerin önemli rolleri olduğunu düşünüyorum…

Bir Cevap Yazın