MOĞLOVA KEMERİ VE EFSANESİ

Nusret Karaca

Karagümrük, Eyüp, Alibeyköy, Silahtarağa Hasköy kısacası Haliç kıyılarında geçen çocukluk ve ilk delikanlılık yıllarımda o bölgenin tarihi dokusu içerisinde öyle değerli yapılar görme ve gezme olanağı buldum ki!

Bir de anlatılanlar var, söyleşiler, sohbetler…

Benim için bir zenginlik.

Tarih öğretmeni ve yazar olarak zaman içinde belleğimdekileri, notlarım ve araştırmalarımla harmanlayıp yazıya dökmek bir alışkanlık, tutku hatta bir yaşam biçimi oldu.

İşte onlardan biri;

Moğlova Kemeri ve Efsanesi

Dünya Su Mimarisi’nin önemli eserleri arasında bulunan Mağlova Kemeri ya da Muallak kemer, Mimar Sinan tarafından 1554-1562 yılları arasında İstanbul’da, Alibey Deresi vadisi üzerinde inşa edilmiş 257 metre uzunluğunda,36 metre yüksekliğinde, 2 katlı, altta 8 büyük, üstte 8 küçük gözlü su kemeridir.1563 yılında selden zarar görmüş ancak hemen onarılmıştır.

….

Efsaneye göre, Kanuni Sultan Süleyman Belgrat ormanlarında avlanmaya çıktığında atının ayağı sürçer. Atın bastığı yerde bir çukur açılır ve oradan gürül gürül su fışkırmaya başlar. Su sıkıntısı çeken şehrin bu sorununu çözmek için Mimar Sinan görevlendirilir. Bu yere bir su kemeri yapılarak şehrin su sıkıntısı giderilir.(*)

(*) Semtimde duyduklarım,gördüklerim,

tarih sohbetleri,anlatılanlar,

 Eğitim Enstitüsü Sanat Tarihi Ders

Notlarım,Gezilerim,İ.B.B. Kültür A.Ş.-Seyyar Efsane İstanbul (Arşivim)

Haliç Belediyeler Birliği Kültür Çalışmaları.

Bir Cevap Yazın