Richard Brautigan: Bana Bir Öykü Anlat

“beni herkes fotoğraflarımdan tanır…” –Richard Brautigan

Edebiyatın hüzün kalesi, “sözcükler hiçliğin çiçekleridir” diyen ve içinde kendi yalnızlık adasını taşıyan muhteşem yazar; Richard Brautigan’in, enfes öyküleri ilk kez dilimize çevrilerek ülkemiz okurlarıyla “Bana Bir Öykü Anlat” diyerek buluşuyor.  Richard Brautigan’in içindeki güzellik çemberi o denli büyümüştü ki yeryüzü çirkinliklerini kaldıracak gücü kalmamıştı.

 Bu öyküleri vefat ettikten sonra yayımlandı, vefatından sonra yayımlanan tek yapıtıdır. Geride bıraktığı edebi mirası o denli görkemlidir ki onu okumak, onun dünyasına odaklanmak, insanın kendi kendine olumlu ve dinginleştirici bir “ruh cerrahisi” eylemiyle eş değerdir. 1963 yılında tek sayılık ve “Change” başlıklı bir şiir dergisi yayımlar, o dergi onun yüce anısını sürdürmek adına hala yayında. R. Brautigan, “Beat” kuşağından olsa da çoğu yapıtında ve yaşamında o oluşumdan fersahlarca uzaktan baktı dünyaya, yer yer hiç ilgisi alakası yoktu! Buda edebiyat tarihi sayfalarında bilinmeyen bir konu değil. Alkol kullanıyordu ama uyuşturucudan hep uzak durdu, eylemsel isyanla çok az ilgisi vardır, yazılarında öfkeli olmayışı Beat kuşağının yazarlarından uzaklaşmasına neden oldu. Ginsberg onu “iyi birisi” olarak görüyordu ama o kadar!  Richard Brautigan hakkında kim ne derse desin yapıtlarının yirminci yüzyılın edebi şaheserleri arasında yer edinmesini engellemez.

Yayımladığımız bu kitap,  Brautigan eserlerinin teknik ve kavramsal özetidir adeta, edebi ve yaratıcı yaklaşımı dile ve adlandırma kategorisine ve mizahi edebiyata ve bu nedenle, bu yaptın temel okumalar listesine dâhil edilmesini öneriyoruz.

Bu kitap Brautigan’dan geriye kalan en iyi öykülerini barındırıyor

— Kitap sadece “simurg art” sitesinde satışa sunulmuştur: www.simurgart.com

Simurg Art Yayınları

Bir Cevap Yazın