Daha Önce De Buraya Gelmiştim

Pelin Atmaca

Daha önce de buraya gelmiştim. Buraya sık sık gelmek istiyorum artık. Yeşilini uzaktan, sonra yaklaşarak yakından görmek için. Kafesine oturarak, genç kızın getirdiği kahveyi içmek ve kitabımı okumak için. Şişman kız, (aslında tombul demem lazım) salına salına, kahveyi dökmeden ve tam kıvamında, bir de köpüklü, getiriyor. Teşekkür ediyorum. Sessizce çekiliyor. Sonra tekrar geliyor, küçük bir kase içinde minik lokumlar getiriyor. Bir seviniyorum. Teşekkür ediyorum gülümseyerek, afiyet olsun, diyor o da gülümseyerek..

Eski bir apartman, yeni büyük ve yüksek bir apartman arasında kalan, bir zamanların tren yolunun geçtiği, sonra belediye tarafından sabit pazar haline dönüştürülerek ranta açılan ve şimdilerde de kadın insiyatifine yarı yarıya devredilmiş gibi görünen burası, doğrusu içimi açıyor. Kadınlar çalıştığı ve hiç değilse kooperatifler, vakıflar ve dernekler üzerinden kadınlar az da olsa para kazanıyorlar ve aynı zamanda ekonomik özgürlüklerini de böylece kazanmış oluyorlar, ne kadar kazanıyorlarsa..

Hep özgürlüğümüzü arıyoruz ama bir türlü de ulaşamıyoruz ona. Dışarıya kendime, elbiselerime çeki düzen vererek çıkıyorum. Ben de, zaman zaman istiyorum saç baş dağınık, üstüm başım düzensiz, ütüsüz, bohem enteller gibi dışarıya çıkmak.. Ama en başından annem buna izin vermez. Düzgün, tertipli ve iyi giyinmemi istiyor ve beni sürekli de denetliyor. Yoksa sürekli laf, başımın etini yemeler.. Sadece toplum tarafından baskı görmüyoruz, aynı zamanda aile tarafından da baskıya maruzuz. Hep suçlama hep suçlama. Yahu, bırakın, düşün şu gençlerin yakasından.. rahatlayalım biraz. Kendi işimize bakalım, kendi kişiliklerimizi bulalım. Bunlar yüzünden gecikerek gerçekleştiriyoruz bir çok şeyi..

Bulutlar ağaçlarla dans ediyor. Güzel, aydınlık ve sevimli bir gün. Sadece insanların yüzünden düşen bin parça.. Oysa ağaçlar ve bulutlar, yine çimenler ve evler; neşeli neşeli gülüyorlar, herkese tebessüm ediyorlar…

Orda oturuyorum, kahvemi içiyorum. Gelip geçenlere bakıyorum, kitabımı okuyorum.

Bir Cevap Yazın