ÇOCUK EDEBİYATI’NDA İZ BIRAKMAK: Ayşe Gülten Kırıcı

Nusret Karaca

“Eğitim üretim içindir.” sözü ne anlamlı!

Eğitim Enstitüsü öğrencilik yıllarımdan işlemiş beynime. Mesleğimde  o felsefeyle bir hız tutturmuşum ki yıllar nasıl geçti anlamadım. Hep bir şeylerin içinde olmak!

Bu süreçte hep bir şeylerin içinde olan üretken, idealist eğitimci dostlar edinmek.

Ayşe Gülten Kırıcı ve Nusret Karaca

Ayşe Gülten Kırıcı gibi.

Haftalardır benimle Halk Edebiyatı Dergisi‘ne bir  söyleşi için dergi yöneticileriyle birlikte emek verip zaman harcayan bir güzel eğitimci yazar.

Yıllar önce çalıştığı bir kuruma imza ve söyleşi daveti almıştık M.Tanju Akerman ile.

Oradandır tanışıklığımız.

O gün etkinlikte bizleri yalnız bırakmayan, konukseverliği ve gülümseyen yüzü ile pozitif enerji yükleyen Ayşe Gülten Kırıcı’nın kısa sürede edebiyat alanının adeta  bir maraton koşucusu olduğunu izlemek ne güzel!

Kitaplar, söyleşiler, imza günleri…

Ayrıca iyi bir anne ve de anneanne.

Böyle idealist bir eğitimci yazar’a kısa da olsa PORTRELER dizim içinde yer vermek benim için gurur, onur.

Kaleminize, yüreğinize sağlık Ayşe Gülten Kırıcı hocam…

Koşuya devam…

Çocuklar arkanızda…

Hep birlikte koşuyorsunuz aslında…

Yapıtlarınızla aydınlığa…

          ********

       AYŞE GÜLTEN KIRICI

 Eğitimci yazar Ayşe Gülten Kırıcı 1957 Bolu Göynük doğumlu. İlk ve ortaokulu Göynük’te tamamlayarak, 1976 yılında Kütahya Kız İlk Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Otuz dört yıl Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yurdumuzun çeşitli okullarında görev yaptı. Şiirlerinden bazıları Neyzen Ender Doğan, Müzik Öğretmeni Selahattin Özsüer ve Raif Kırlıoğlu (müzik öğretmeni ve bestekâr) tarafından bestelenmiştir. Ayrıca Bolu Postası, Her şey Göynük için ve GÖKADER (Göynük Kadınlarını Kalkındırma, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği) sitelerinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Evli, iki kız çocuğu ve bir torun sahibi.

Yayınlanmış eserleri: Etrafına Bak (Şiir 2004) İz Bırakan Öğrencilerim (Anı 2010) Telefonumdaki Kaybolan İsimler (Anı 2010) Büyüyen Öğrencilerimle Büyük Buluş (Anı 2012) Kar Taneleri (Çocuk romanı 2013) Minnoş (Çocuk romanı 2014) Kurdeleci Kız (Çocuk romanı 2015) Sevgi Çiçekleri (2017) Sevgiyi Tohuma Yaz (Öykü 2017)

Bir Cevap Yazın